Вони віддають перевагу паливу з Саудівської Аравії, яка надає знижку в 10 доларів від ціни Brent для Європи і 6 доларів для Китаю.
Ер-Ріяд оголосив Москві «цінову війну», після того як російська влада зруйнувала угоду по скороченню видобутку нафти ОПЕК +. Через два тижні після цього трейдери зазнають труднощів з тим, щоб знайти покупців на ключовий експортний ресурс Росії.
Про проблеми зі збутом російської нафти марки Urals спочатку заявили нафтотрейдери в Європі – на традиційному ринку Росії. За даними Bloomberg, найбільший незалежний нафтотрейдер в світі Vitol, а також Trafigura Group не змогли знайти покупців на сировину з Росії в останні кілька днів. В системі Platts, за даними Reuters, не було жодної заявки на покупку нафти Urals, незважаючи на те, що трейдери пропонували її зі знижкою в 3-3,1 долара до ціни Brent. Справа в тому, що навіть при цій знижці ціна російського палива обходиться на 7 доларів дорожче, ніж саудівська.
На думку нафтотрейдерів, зараз все постараються закуповуватися у Саудівській Аравії і будуть робити це по максимуму, поповнюючи запаси. Однак саудівська нафта прийде не раніше середини квітня. Тому на поточний момент старі контракти на поставку російського сировини будуть реалізовуватися. Проблеми почнуться в кінці березня, коли покупці стануть скорочувати закупівлі Urals і купувати дешеву саудівську нафту.
Саудівська Аравія не зупиняється на знижках в квітні місяці. Зараз країна пропонує всім європейським компаніям, які закуповують Urals, перейти на їх сорт нафти. Наростити закупівлі від 25 до 200% саудівці запропонували найбільшим нафтовим компаніям Європи: Royal Dutch Shell, BP, Total, OMV, Repsol і Cepsa.
Китайська державна нафтохімічна компанія Sinochem теж відмовилася від закупівель нафти у «Роснефти». За даними Reuters, відбулося під приводом санкцій США. До сих пір Китай був найбільшим імпортером російської нафти – Росія поставила Китаю в 2019 році 47% трубопровідної нафти і третина поставок через порти. В цілому поставки становили 2-2,5 млн барелів на добу.
При закупівлі нафти для НПЗ в Гуаньчжоу Sinochem так склала тендер, що «Роснефть» виявилася виключеною з можливих постачальників. Відповідно до одного з вимог документа, компанія не повинна перебувати під санкціями США. У березні США ввели санкції проти Rosneft Trading і TNK Trading за торгівлю венесуельською нафтою. Джерело Reuters говорить, що США і Саудівська Аравія хочуть покарати Росію і навіть Китай тепер не зможе їй допомогти.
Китай готовий замінити російську нафту на саудівську на вигідних умовах. Для китайського ринку нафта марки Arab Light буде коштувати на 6 доларів дешевше, ніж Brent.
У січні експорт російської нафти в Китай впав на 30% в порівнянні з січнем 2019 року. В цьому році за перший місяць Росія відвантажила нафти в Китай на 2 млрд доларів. У натуральному обсязі експорт впав на 36%. На думку аналітиків, спад пояснюється заходами по боротьбі з коронавірусом.
Проте поки Китай залишається лідером серед імпортерів російської нафти. За ним йдуть Нідерланди з показником 1,3 млрд доларів, потім Німеччина – близько 1 млрд доларів і Італія – 0,6 млрд доларів.