ЄС обговорив варіанти використання російських активів для допомоги Україні

ЄС обговорив варіанти використання російських активів для допомоги Україні

Представники Єврокомісії та держав-членів Євросоюзу (ЄС) обговорили варіанти передачі Україні прибутку від російських активів, заморожених у системі Euroclear. Про це повідомляє Financial Times.

За даними бельгійського уряду, внаслідок санкцій у європейському депозитарії Euroclear виявилися заморожені активи на суму 196,6 мільярда євро, 180 мільярдів з яких належать російському Центробанку. Реінвестуючи ці кошти, у першому кварталі 2023 року депозитарій отримав близько 734 мільйонів євро. Без урахування доходів від вкладень російських коштів його прибуток становив би 256 мільйонів євро.

Бельгійський уряд заявив, що хоче використати податкові надходження від прибутку, отриманого від заморожених активів до Euroclear, для надання військової та гуманітарної допомоги та підтримки біженців. 2023 року країна розраховує заробити таким чином не менше 625 мільйонів євро.

Спочатку країни ЄС збиралися конфіскувати резерви Центрального банку Росії і кошти, які належать росіянам, щоб передати їх на фінансування України. Проте чиновники зіткнулися з неможливістю знайти ці гроші (обсяг заморожених активів Центробанку оцінюється в 300 мільярдів євро) та юридично обґрунтувати їхню конфіскацію. Пізніше вони дійшли висновку, що заморожені активи неможливо конфіскувати — їх доведеться повернути після конфлікту в Україні. Тому у ЄС шукають інші шляхи використання коштів.

Представники ЄС заробляють на заморожених російських грошах, вкладаючи їх у європейські державні облігації. Внаслідок цього країни об’єднання можуть заробити до 2,6 відсотка річних. Проте, зазначають економісти, якщо інвестиції виявляться невдалими, вони ризикують обернутися збитками до чотирьох мільярдів євро на рік, що матиме політичні наслідки у разі їхнього відшкодування Москві.

Опитані Financial Times експерти вважають, що використання російських активів або прибутку від них матиме юридичні наслідки для установи, яка зазвичай виступає лише як власник коштів. За їх словами, необхідно знайти баланс між «захистом ролі Euroclear» та «перекачуванням грошей на Україну».

Поділитись