У російських фізосіб та організацій, які потрапили до обмежувального списку ЄС, залишилося трохи більше трьох тижнів на те, щоб задекларувати там свої європейські активи.
Згідно з нещодавніми поправками в санкційний механізм, інакше, коли Євросоюз виявить майно сам, воно буде конфісковано. У РФ вважають, що таке посилення лише ускладнить і так непрості відносини Москви з Брюсселем: як заявили росЗМІ у Раді Федерації, після таких кроків Росія «просто перестане довіряти» Європі.
Із сьомим пакетом санкцій, які Євросоюз запровадив 21 липня, Брюссель вніс поправки до регламенту Ради ЄС № 269/2014. У оновленій ст. 9 говориться, що особи, які потрапили до чорного списку, зобов’язані надати компетентним органам Євросоюзу інформацію про свої європейські активи (банківські рахунки, нерухомість, засоби виробництва, транспорт і так далі).
Термін для тих, хто вже під санкціями, — до 1 вересня 2022 року; ті, кого Брюссель, ймовірно, внесе до стоп-листу, мають зробити це протягом шести тижнів. Якщо фізособи та організації не нададуть звітність добровільно, це прирівняють до обходу санкцій, і Євросоюз, виявивши активи, їх не заморозить, а конфіскує.
ЗМІ звернулися до Єврокомісії з питаннями, у які терміни може розпочатися конфіскація та чи має підсанкційна особа право оскаржити це рішення у суді. Там повідомили, що взяли запит у роботу, проте відповіді наразі не надали.
У російському істеблішменті вважають, що можлива конфіскація лише ускладнить відносини Євросоюзу із РФ.
— Ще давно наш президент пропонував закривати рахунки [за кордоном], переводити до Росії свої активи. Тому що «замучите пил ковтати», відбиваючи своє майно, сказав він. (2002 року путін на IV з’їзді Торгово-промислової палати, говорячи про активи в офшорних зонах, вимовив фразу: «Замучитеся пил ковтати, бігаючи по судах у спробах розморозити кошти».) Ось що сказав, те сталося , – заявив перший заступник голови комітету Ради Федерації з міжнародних справ Володимир Джабаров.
Сенатор припустив, що Росія також могла б конфіскувати майно країн Євросоюзу на території РФ.
— Але я думаю, що це в нікуди шлях. Мені дуже гірко, що європейці виявилися насправді непорядними партнерами, — резюмував політик.
При цьому паралельно з нормою про конфіскацію у сьомому пакеті Євросоюз вніс у санкційний механізм та деякі послаблення. Зокрема, Брюссель дозволив трансакції з окремими держструктурами у сферах, що стосуються сільськогосподарських продуктів та транспортування нафти до третіх країн; він також зняв заборону на постачання в РФ деяких товарів, послуг та технологій для авіаційної галузі, «що вимагають міжнародні стандарти авіабезпеки ICAO».
На сьогодні у списку ЄС перебуває 1229 осіб та 110 організацій. Серед них президент путін, глава МЗС Сергій Лавров, депутати Держдуми, члени російського Радбезу, бізнесмени. У сьомий пакет Брюссель включив 48 фізосіб та сім організацій — зокрема, Росспівробітництво, Ощадбанк, фонд «Російський світ» та Фонд громадської дипломатії ім. А.М. Горчакова.