ЄС домовився з РФ про транзит вантажів до Калінінграда

ЄС домовився з РФ про транзит вантажів до Калінінграда

ЄС та РФ домовилися про транзит вантажів до Калінінграда.

Як заявили високопоставлені джерела з російського боку, Брюссель надав документ, який «повністю задовольнив» Москву. Там зокрема зазначено, що не можна обмежувати переміщення вантажів між частинами РФ. За словами співрозмовників, цей захід можуть окремо прописати в сьомому пакеті санкцій, що готується. Такий варіант, з погляду процедури легше, ніж голосування з окремих винятків. У Радфеді РФ уточнили, що також розраховують на вирішення спору, інакше ситуація загрожує зайти в «дуже небезпечний глухий кут». Зараз все залежить від того, чи Брюссель зможе умовити Вільнюс, який відмовляється узгодити транзит.

18 червня Литва заблокувала транзит вантажів до Калінінградської області через свою територію залізницею. Обмеження торкнулися близько 30% постачання до російського ексклаву. Наприкінці червня Reuters з посиланням на джерела повідомляло, що європейські політики ведуть переговори про зняття санкцій із транзитних товарів, що йдуть до області Калінінграда. За даними агентства, підтримку переговорів надає Німеччина. Співрозмовник Reuters уточнив: «Литва побоюється, що Москва може використати військову силу, щоб прокласти сухопутний коридор через литовську територію».

8 липня представник МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Єврокомісія та Литва запевнили Москву, що вирішать питання транзитної блокади Калінінграда найближчим часом, а два високопоставлені джерела з російської сторони на початку липня ЄС представили РФ чернетку документа, щоб дозволити транзит до Калінінградської області.

У цьому документі сказано, що не можна обмежувати переміщення вантажів між суб’єктами РФ, тобто всі товари, що йдуть в область, будуть виведені як виняток із списків санкцій. Йдеться як про залізничні, так і про автомобільний транзит, — підкреслило джерело.

За його словами, вже «кілька тижнів йде узгодження фінального документа між Брюсселем і Вільнюсом».

— Литва ніяк не хоче погодитись на компроміс, який пропонує ЄС. Багато в чому позицію Вільнюса визначають США, які чинять на нього тиск. Питання зараз на розгляді у литовської сторони.

Слова джерела підтверджує й те, що 23 червня верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель заявив: Єврокомісія не вводила блокаду Калінінграда. Але відомство збирається «переглянути керівні принципи, щоб уточнити, що ми не хочемо блокувати або перешкоджати руху між Росією та Калінінградом».

Москва розраховує, що Брюссель зможе врегулювати транзитне питання з Вільнюсом.

Інше високопоставлене джерело відзначило, що прописати виключення Калінінграда планується окремим пунктом у сьомому пакеті санкцій проти Росії, який ЄС збирається прийняти в липні.

— Як вони (представники ЄС) повідомили на переговорах, у сьомому пакеті вони хочуть окремо прописати виняток для області Калінінграда. Тобто це не будуть пояснення чи поправки до чинного пакету, який набув чинності 17 червня, це буде окремо зазначено, щоб було легше узгодити винятки на голосування, – пояснив співрозмовник.

Поділитись