На думку Михайла Ходорковського, Олексій Навальний повернувся в Росію, щоб бути почутим.
Екс-глава ЮКОСа порівняв ситуацію опозиціонера з положенням, в якому він сам опинився в 2003 році, пише Deutsche Welle.
Опозиціонеру Олексію Навальному варто бути готовим до того, що він опиниться у в’язниці на невизначений термін. Таку думку висловив живе в Лондоні екс-глава нафтової компанії “ЮКОС” Михайло Ходорковський в новинній програмі Tagesthemen, показаної в ефірі німецького суспільно-правового телеканалу ARD в неділю, 14 лютого.
При цьому колишній російський олігарх, який сьогодні активно підтримує опозиційний рух в Росії, порівняв ситуацію Навального з положенням, в якому він сам опинився в 2003 році: “У Олексія була рівно та ж ситуація, що і в мене. Або він залишається в Німеччині, і його ніхто не чує. Або він повертається в Росію. Тоді суд надасть йому якусь трибуну, з якої його почують”.
“Саме тому мені було зрозуміло, що йому доведеться повернутися”, – додав Ходорковський, коментуючи рішення Навального відправитися в Росію, незважаючи на те, що влітку минулого року його там спробували вбити бойовим нервово-паралітичним речовиною з сімейства “Новачок”.
Згадуючи роки, проведені у в’язниці, Ходорковський сказав наступне: “Особливо було нелегко в той момент, коли я розумів, – і це, на жаль, доведеться зрозуміти Олексію теж – що немає того терміну, до якого ти гарантовано вийдеш на свободу”. “Тобі в будь-який момент можуть легко додати ще рік, ще п’ять, ще десять років. Це нелегко – розуміти, що ти можеш померти у в’язниці”, – додав Ходорковський.
Говорячи про акції прихильників Навального з ліхтариками 14 лютого, до якої закликав керівник регіональних штабів політика Леонід Волков, Ходорковський відзначив, що, на його думку, заходи такого роду не приведуть до зміни влади в Росії. Змін можна буде досягти тільки в разі, якщо люди будуть готові йти на барикади, додав він.
Олексій Навальний повернувся з Берліна в Москви 17 січня 2021 року, після того як пройшов в Німеччині курс лікування від наслідків отруєння в Росії бойовим речовиною групи “Новачок”. Літак з опозиціонером на борту повинен був приземлитися в аеропорту Внуково, там зібралися близько двох тисяч прихильників Навального. Однак в результаті лайнер посадили в Шереметьєво, а самого політика затримали безпосередньо на прикордонному контролі.
Приводом для затримання стало так звана справа “Ів Роше”. В рамках цієї справи Олексій Навальний і його брат Олег в грудні 2014 року були визнані винними в розкраданні. В результаті Замоскворецький суд засудив Олексія Навального до 3,5 років в’язниці умовно з випробувальним терміном на п’ять років, а його брата Олега – до 3,5 років колонії загального режиму.
У серпні 2017 року Симоновський суд Москви задовольнив клопотання ФСВП про продовження випробувального терміну Олексія Навального на рік, до 30 грудня 2020 року. Мосміськсуд після апеляції залишив це рішення без змін.
ЄСПЛ про справу “Ів Роше”
У жовтні 2017 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що вирок братам Навальний у справі “Ів Роше” був довільним і необґрунтованим. Пізніше, в квітні 2019 року, ЄСПЛ визнав домашній арешт Олексія Навального, під який його відправили в рамках цієї справи, політично мотивованим.
2 лютого суд у Москві задовольнив звернення ФСВП про заміну Навальному умовного терміну у справі “Ів Роше” на реальний. З урахуванням домашнього арешту опозиціонеру загрожують у цій справі 2 роки і 8 місяців колонії.
Якщо рішення Симоновського суду щодо Навального вступить в законну силу, то він вийде на свободу в жовтні 2023 року. Апеляцію на реальний термін опозиційному політику Мосміськсуд розгляне 20 лютого.
Акції на підтримку Навального
Після арешту Навального в десятках міст Росії і світу 23 і 31 січня пройшли акції на його підтримку. На цих протестах були затримані близько 10 тисяч чоловік. Після мітингів ряд соратників опозиціонера були відправлені під домашній арешт до 23 березня. Дружина опозиціонера Юлія Навального 11 лютого покинула Росію і прилетіла до Німеччини.
Сам Олексій Навальний вважає всі кримінальні справи щодо нього сфабрикованими. ЄС, США, а також лідери окремих європейських країн закликали негайно звільнити його.