Генерал проти мільярдера: Чехія обирає нового президента

Генерал проти мільярдера: Чехія обирає нового президента

У ці п’ятницю та суботу Чехія обирає наступника президенту Мілошу Земану, який вісім років епатував громадськість проросійськими та прокитайськими заявами та жестами.

На цих виборах, судячи з опитувань, чекає другий тур, але хто б його не виграв, більше такого епатажу не передбачається.

На посаду президента Чехії претендують дев’ять кандидатів, але лише три з них, за підрахунками соціологів, мають шанси вийти у другий тур. Це відставний генерал Петро Павєл, мільярдер та колишній прем’єр Андрій Бабіш та економіст Дануше Нерудова.

Президент у Чехії, як і в багатьох інших парламентських республіках Європи, постать здебільшого церемоніальна. Він має можливості побічно впливати на політику і особливо — на імідж країни за кордоном, але визначати політику, зокрема зовнішню, як і раніше, буде уряд правоцентриста Петра Фіали, за якого Чехія прийняла величезну кількість українських біженців і активно надає Україні військову допомогу.

А президент — хто б їм не став — заважатиме в цьому уряду не буде. Це видно із передвиборних заяв кандидатів.

Втім, не заважав і Мілош Земан. З 2013 року і до минулого лютого він зробив чимало заяв та політичних жестів, які сформували його імідж проросійського, прокитайського та антиєвропейського політика.

Але напад Росії на Україну змусив змінитись і Земана. У перший же день великої війни, 24 лютого, він заявив, що не мав рації у своєму відношенні до Путіна, і закликав “ізолювати божевільного і захищатися від нього не лише словами, а й конкретними заходами”.

Місяць тому Земан знову сказав в інтерв’ю, що помилявся щодо Путіна, і що Чехія має заради власної безпеки всіма силами допомагати Україні.

Європейський генерал

Фаворит на цих виборах – 61-річний відставний генерал Петро Павєл, колишній начальник чеського Генштабу та колишній голова Військового комітету НАТО.

Кілька опитувань останніми днями перед першим туром показали, що Павєл та Андрій Бабіш йдуть врівень, набираючи близько 26-28% кожен. Однак у другому турі, як передбачають соціологи, Павєл переможе будь-якого суперника.

Петро Павєл — ліберал і абсолютно проєвропейський політик, який вважає членство Чехії в НАТО та Євросоюзі необхідним, неминучим та вигідним.

“Я думаю, що в ці бурхливі часи нам потрібно, щоб пост глави держави не обіймав людина, яка або мовчить, або, якщо каже, то намагається розколоти суспільство”, – сказав Павєл в одному з передвиборчих інтерв’ю, явно натякаючи на Земана.

Павела, як і ще двох кандидатів, підтримує правлячий альянс “Разом”.

Петро Павєл володіє російською, він починав служити ще за часів Варшавського договору, брав участь у переговорах з Росією, коли був головою Військового комітету НАТО у 2015-2018 роках, і він сформував цілком певний, скептичний погляд на Росію.

“Жодної демократичної революції в Росії в найближчому майбутньому не буде. Не тільки через міцність режиму, а й через ментальність багатьох росіян, — сказав Павєл в жовтні в інтерв’ю виданню Politico. — У Росії немає простору для виникнення справжнього опозиційного руху. Навіть Олексій Навальний насправді — не справжній опозиційний лідер. Він безперечно не ліберальний демократ, він просто іншого типу російський націоналіст. Хоча, звісно, як партнер на переговорах він був би кращим, ніж нинішнє керівництво”.

Скептично і з побоюванням генерал Павєл дивиться і на росіян, що біжать від мобілізації.

“Неприйняття мобілізації – це не повстання проти режиму, і не допомога Україні. Ці росіяни все одно вважають, що Україну треба покарати, просто не хочуть, щоб до цього залучали широку громадськість, – сказав Павєл в тому ж інтерв’ю Politico. – Ці молоді люди , що біжать із країни, турбуються за своє життя, а це не означає, що вони проти війни. Я впевнений, що багато хто з них, як і раніше, підтримують націоналістичну політику Путіна”.

Тому, як вважає кандидат у президенти Чехії, якби країна впустила до себе десятки тисяч росіян, які рятувалися від мобілізації, це створило б загрозу їй самій.

Чехія разом із дев’ятьма іншими країнами ЄС та Шенгенської зони перестала видавати росіянам короткострокові “туристичні” візи.

Щодо України та ходу війни генерал Павєл намагається бути виваженим та реалістичним. В інтерв’ю чеському виданню Denik.cz він сказав, що, на його думку, Україна не має сил і ресурсів, щоб відвоювати, як вона обіцяє, всі захоплені Росією землі, включаючи Донбас і Крим. Щоправда, це інтерв’ю він дав у серпні до настання українців у Харківській та Херсонській областях.

Виправданий мільярдер

Мільярдер та прем’єр-міністр Чехії у 2017-2021 роках, 68-річний Андрій Бабіш має всі шанси вийти у другий тур, але в ньому він, як передбачають опитування, програє і Павлу, та іншому претенденту на вихід у фінал, Дануші Нерудовій.

Бабіша часто називали неформальним союзником Мілоша Земана. Коли Бабіш йшов до вершини влади, багато коментаторів, які спостерігали за процесом ззовні Чехії, побоювалися, що він може стати таким самим ворогом Євросоюзу всередині Євросоюзу, яким став угорський прем’єр Віктор Орбан.

Проте знавці чеської політики ще тоді пояснили, а Бабіш своєю діяльністю на посаді прем’єра пізніше підтвердив, що він просто ідеологічно аморфна фігура, для якої важливі лише влада і бізнес. Як підприємець Бабіш зацікавлений у добрих відносинах Чехії з рештою Євросоюзу.

За чотири дні до виборів доля зробила Бабішу подарунок: празький суд виправдав його у справі про передбачувані махінації з європейськими субсидіями.

Справа стосувалася зовсім невеликої на тлі стану Бабіша суми: у 2007 році його готель “Capi hnizdo” (“Гніздо лелеки”) отримав від ЄС субсидію на 2 млн євро як мале підприємство. Через кілька років прокуратура вирішила, що готель входив до холдингу Бабіша і тому права на субсидію не мав. Але суд із прокурорами не погодився.

 

Поділитись