Хафтар готовий до переговорів про припинення війни в Лівії

Хафтар готовий до переговорів про припинення війни в Лівії

Халіфа Хафтар зазнав краху у своїй 14-місячній кампанії з захоплення Триполі від уряду, підтриманого США та Туреччиною.

Лівійський командувач, підтриманий Росією, сили якої зазнали низки втрат на полі бою в останні дні, заявив у суботу, що готовий припинити бойові дії і вступити в переговори, щоб покінчити з бурхливою громадянською війною своєї багатої на нафту країні.

Оголошення навряд чи негайно завершить бої. Але він запропонував нові докази рішучого розгортання Туреччини з іншого боку війни Лівії, втручання якої на користь урядового уряду Триполі, підтриманого США, зірвало амбіції Росії та змінило хід конфлікту.

Лівійський командувач Халіфа Хафтар зробив пропозицію про припинення вогню в Каїрі, коли він стояв поруч зі своїм єгипетським союзником, президентом Абделем Фаттахом ель-Сісі. Єгипет, разом з Росією та Об’єднаними Арабськими Еміратами, інвестували значні кошти в підтримку містера Хафтара і зараз намагаються обмежити його втрати після різкого краху його 14-місячної кампанії з захоплення Триполі.

Масштаб і швидкість втрат містера Хафтара приголомшили лівійців, і аналітики вважають, що відступ не тільки знаменує собою кінець нападу на Триполі, але, ймовірно, може змінити більш широкий військовий і політичний ландшафт країни.

“Всі наші опорні точки змінюються”, – сказав Тарек Мегерісі, аналітик Європейської ради з питань зовнішніх відносин. “Дуже незрозуміло, як виглядатимуть речі, як тільки осяде пил. Але це Хафтар на мотузках. Ми вперше бачили, як він робив якийсь компроміс чи поступку з моменту повернення до Лівії в 2014 році”.

Лівія, яка має найбільші запаси нафти в Африці, занепала в хаосі з часу скидання свого давнього диктатора, полковника Муаммара ель-Каддафі, підтриманого американською коаліцією під час Арабської весни в 2011 року. Початок бойових дій між лівійськими угрупованнями у 2014 році швидко переросло у регіональну проксі-війну, яку розпалювали іноземні держави, які вливали в бій зброю, гроші та найманців.

Аналітики стверджують, що Туреччина та Росія, швидше за все, ухиляться від прямих зіткнень між своїми силами в Лівії, і все-таки зможуть зробити угоду щодо Лівії.

Інша можливість полягає в тому, що Хафтар зіткнеться з викликом на своїй базі на сході Лівії.

“Зараз головне питання, – сказав Вольфрам Лейчер, аналітик Німецького інституту міжнародних та безпекових питань, – це те, що роблять росіяни”.

“Стільки сил та гравців”, – сказав Лейчер. “Деякі лояльні до Хафтара можуть побачити можливість покращити своє становище. Інших було відчужено або заслано за межі Східної Лівії і, можливо, з’явиться шанс повернутися до нього. Це досить горюча суміш”.

Основним фактором, який контролює такі сили, додав він, “є страх перед нестабільністю, яка настане зі смертю Хафтара”.

Поділитись