Судові слухання у справі про катастрофу малайзійського Boeing (рейс MH17) в Україні в 2014 році відновилися в понеділок в особливо охоронюваному комплексі Схіпхол в Нідерландах.
Нові слухання у справі почалися 8 червня. На засіданнях, що проходили 8-10 червня, прокуратура Нідерландів представила свою доповідь про проміжні підсумки розслідування авіакатастрофи, який був підданий критиці російською стороною. Зокрема, держзвинувачення надало дані судово-медичного розслідування, включаючи аналіз тіл загиблих і частин літака, а також дослідження в сфері телекомунікацій, в тому числі перехоплення переговорів на сході України в момент авіакатастрофи. На засіданні прокуратура розповіла про те, як розглядалися різні версії того, що сталося, включаючи версію про те, якою зброєю міг бути збитий літак, і як встановлювалася передбачувана причетність чотирьох обвинувачених до краху літака.
Прокуратура також знову озвучила свої прохання про повторний допит деяких свідків, попросила поставити додаткові запитання свідкові, який, на думку звинувачення, імовірно, знаходився недалеко від місця запуску ЗРК “Бук” в момент трагедії, а також провести аналіз відеозапису з ЗРК “Бук” в населеному пункті Сніжне на предмет можливих маніпуляцій.
За підсумками своєї доповіді держзвинувачення оголосило про готовність почати розгляд по суті справи проти трьох обвинувачених – Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського і Леоніда Харченка, звернувши увагу на те, що стосовно обвинуваченого Олега Пулатова “розгляд справи по суті ще дуже далеко” і вимагає подальшого розслідування.
Що стосується захисту єдиного обвинуваченого, чиї інтереси представлені в Гаазькому суді – Олега Пулатова, воно повідомило про складнощі, які виникли при спілкуванні з підзахисним через мовний бар’єр і неможливості особисто поспілкуватися з ним в зв’язку з обмеженнями на пересування, викликаними пандемією коронавірусу.
Голландський адвокат Сабіне тен Дуссхате, що захищає Пулатова, акцентувала увагу на тому, що основна частина матеріалів у справі про катастрофу малайзійського Boeing не переведена на російську мову, тому у Пулатова немає можливості докладно ознайомитися з ними, щоб заощадити час. Адвокатам доводиться пояснювати зміст цих документів. На російську мову переведені лише 174 сторінки і 60 сторінок – це виклад досьє і особиста справа обвинуваченого, в той час як саме досьє у справі MH17 налічує майже 40 тисяч сторінок.
Очікується, що захист на слуханнях 22 червня викладе позицію з питань, які раніше були порушені держобвинуваченням, а також озвучить свої запити. Прокуратура ж, в тому числі, повинна буде пояснити, чому запросила більше часу для розслідування справи щодо Пулатова до переходу до розгляду його справи по суті.
Слухання були відкладені до 22 червня, щоб захист зміг підготуватися, так як вона “отримає можливість відповісти на представлену в ці дні позицію держобвинувачення”, сказав раніше суддя підбиваючи підсумки судового засідання.
Суд у справі про катастрофу рейсу MH17 розпочався 9 березня 2020 року. У справі проходять чотири фігуранти – росіяни Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов і українець Леонід Харченко. Пулатова на суді представляє міжнародна група, що складається з двох голландських і одного російського адвоката. Решту підозрюваних судять заочно.
Малайзійський Boeing, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року над Донецьком. На борту знаходилися 298 чоловік, всі вони загинули. Київ звинуватив у катастрофі ополченців, ті заявили, що не мають коштів, які дозволили б збити повітряне судно на такій висоті.
Спільна слідча група, яка під керівництвом генпрокуратури Нідерландів проводить розслідування обставин катастрофи, раніше представила проміжні підсумки. Слідство стверджує, що Boeing був збитий із зенітного ракетного комплексу “Бук”, що належав 53-й зенітно-ракетній бригаді ВС РФ з Курська.