Глава британського МЗС Ліз Трасс висунула свою кандидатуру на посаду голови правлячої Консервативної партії країни та її уряду.
Про це вона оголосила в авторській статті, опублікованій у неділю ввечері на сайті газети The Daily Telegraph.
«Ми стикаємося із серйозними викликами у себе вдома на тлі глобальної економічної кризи. Ми стикаємося і з серйозними викликами за кордоном, що походять від агресивної Росії і все більш рішучого Китаю, — написала вона. — Залишилося менше двох років для підготовки до наступних виборів. Це буде тяжке протистояння, але в ньому можна перемогти, виконавши обіцянки перед британським народом. Я висуваю свою кандидатуру, бо можу вести людей за собою, виконувати обіцянки та приймати важкі рішення».
Трас заявляє, що з перших днів прем’єрства знижуватиме податки як для населення, яке страждає на різке зростання цін, так і на бізнес, який має залишатися конкурентоспроможним. Вона також заявила про необхідність скористатися всіма перевагами Brexit, скоротити чисельність державного апарату та відмовитися від практики надмірного втручання держави у життя людей.
Глава МЗС — один із найзапекліших критиків дій РФ у кабінеті міністрів Бориса Джонсона, який 7 липня оголосив, що залишить посаду прем’єра. У статті Трасс ставить собі в заслугу те, що «допомогла Великій Британії очолити міжнародні дії у відповідь» на військову операцію Росії в Україні і ввела проти Москви «жорсткий пакет санкцій, давши приклад усьому світу». Трас і британський міністр оборони Бен Уоллес вважалися фаворитами перегонів за прем’єрську посаду, проте 9 липня Уоллес оголосив, що не братиме участі у внутрішньопартійній виборчій кампанії.
Нетиповий консерватор
46-річна Трас очолює відомство з вересня 2021 року. Вона вже десять років не залишає склад уряду, змінюючи один портфель на інший за трьох прем’єрів (Девід Кемерон, Тереза Мей, Борис Джонсон) і жодного разу не вирушивши «перепочити» на призначені для рядових депутатів задні лави в Палаті громад. За цим показником з нею міг змагатися лише колишній міністр у справах Північної Ірландії Брендон Льюїс. Він обіймав міністерські посади майже без перерви з 2014 року, але пішов у відставку минулого тижня.
Дитинство Трас пройшло в Шотландії та на півночі Англії, який вважається економічно неблагополучною частиною країни та оплотом лейбористів. Мері Елізабет (саме друге ім’я вона з дитинства використовує як основне) була старшою із чотирьох дітей у родині університетського професора-математика та медсестри. Трас — чи не єдиний член нинішнього кабінету, який закінчив державну школу, яка не здійснювала відбір учнів щодо успішності чи платоспроможності. При цьому вона отримала місце в Оксфорді і саме там, за її власним визнанням, вперше зіткнулася з прихильниками консервативної ідеології, яких до того часу не було серед її знайомих. Здійснивши ідеологічний розворот на 180 градусів, дівчина перейнялася ідеями торі і приєдналася до консерваторів, коли їй було трохи більше 20 років.
В одному з інтерв’ю Трасс зізнавалася, що в її сім’ї дотримувались «вкрай лівих» поглядів. За даними газети Daily Mail, батько Трасс відмовлявся брати участь у передвиборчих кампаніях доньки через те, що та балотувалася до парламенту від Консервативної партії. Її мати була активісткою британської організації, яка виступає за ядерне роззброєння, і нерідко брала дочку-школярку на антивоєнні демонстрації та протести проти політики Тетчер, де юна Елізабет разом із батьками кричала «Геть Меггі!». Однак зараз Трас експлуатує образ Маргарет Тетчер, обираючи вбрання, і називає її своїм кумиром.