Міністр закордонних справ Великобританії Домінік Рааб закличе ООН вжити заходів проти систематичних порушень прав людини в Росії, повідомляє Bloomberg з посиланням на витяги з тексту майбутнього виступу Рааба на відкритті сесії Ради ООН з прав людини.
За даними агентства, Рааб вкаже на “ганебне” поводження з Олексієм Навальним і попередить, що Росія не виконує свої міжнародні зобов’язання. Глава британського МЗС також планує звернути увагу ООН на кризу прав людини в Білорусії після жорстокого придушення протестів проти підсумків президентських виборів.
Також він зажадає надати верховному комісару ООН з прав людини “негайний і безперешкодний доступ” в Синьцзян-Уйгурський автономний район на північному заході Китаю через порушення прав уйгурів “в промислових масштабах”, включаючи тортури, примусова праця і примусову стерилізацію жінок. Крім того, міністр вкаже на ситуацію в М’янмі, де нещодавно стався військовий переворот, і закличе військових в цій країні “відійти в сторону” і звільнити цивільних лідерів.
16 лютого ЄСПЛ, згідно з правилом 39 регламенту суду, закликав російський уряд звільнити Олексія Навального, якого московський суд на початку лютого замінив умовне ув’язнення на реальне у справі “Ів Роше”. Як вказується в релізі ЄСПЛ, “міра вступає в силу негайно”. Правило 39 застосовується вкрай рідко і в тих випадках, коли фігурантам загрожує смертельна небезпека.
У Москві це рішення назвали спробою втручання у внутрішні справи і тиском на суд. Згідно з прийнятими поправками до російської Конституції, міжнародні зобов’язання необхідно виконувати лише в тому випадку, якщо вони не суперечать російському законодавству. Втім, в Конституції збереглася норма, згідно з якою “загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи”. Більш того, “якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору”.
Після винесення рішення Великобританія поряд з іншими країнами зажадала звільнити Навального. “Порочне рішення, спрямоване проти жертви отруєння, а не тих, хто відповідальний за нього, демонструє, що Росія не виконує базові зобов’язання, виконання яких передбачається для будь-якого відповідального члена міжнародного співтовариства”, – заявив Рааб, коментуючи рішення суду щодо опозиціонера. Прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон назвав “чистим боягузтвом” рішення суду відправити Олексія Навального в колонію.