Західна Європа впевнено сповзає до Середньовіччя, пише Forbes.
Після того, як Москва скоротила експорт газу до ЄС, країнам залишилося лише нормувати споживання. Автор статті не розуміє, чому європейські лідери не продумали заздалегідь.
Оскільки газ у розрахунку на мегават-годину сьогодні коштує на сто доларів дорожче, ніж рік тому, західноєвропейські країни впевнено сповзають у Середньовіччі. Ліси рубають на дрова, а Росія у відповідь на санкції, введені проти неї через Україну, повністю перекрила газ, який і так надходив до Європи тонким струмком.
Німеччина, яка спостерігає за тим, як її компанії страждають від величезних рахунків за електрику (Arcelor Mittal закриває два сталеливарні підприємства в цій країні), заговорила нарешті про розмежування з Китаєм. Енергетична криза змушує її нервувати. Вона хоче, щоб виробникам було важче переказувати виробництво зараз, коли рахунки за енергію досягли історичного максимуму.
Історії, які сьогодні розповідають про Західну Європу, дуже схожі на те, що ми колись чули про такі країни як Болівія: висока інфляція та запроваджена державою нормування ресурсів. Корпоративні інвестиції йдуть за грошима. Раніше європейські компанії дивилися на податки, трудові ресурси та природоохоронні витрати. Зараз вони додають до всього цього ціну на електрику. Все це не віщує нічого хорошого європейському бізнесу.
З цієї причини новий прем’єр-міністр Британії Ліз Трасс припинила прислухатися до кліматичного лобі та сказала, що країна скасує заборону на видобуток методом гідророзриву пласта. Британія опинилася в одному човні з ЄС. Брексит не захистив її від політичних помилок Європи.
Німеччина підписує довгострокові контракти зі США, маючи намір отримувати заради власного порятунку скраплений природний газ. Щоправда, їй треба знайти місце, куди його закачувати на зберігання. З цієї причини вона має швидко побудувати нові термінали для перевалки цих партій газу. Але все це треба було зробити ще кілька років тому, або принаймні до запровадження російських санкцій. У Європи не залишилося козирів у запасі.
“Тепер ми чекаємо більш глибокої та тривалої рецесії, а також більш неослабного зростання інфляції через підвищення цін на енергоресурси, через рішучіші дії ЄЦБ щодо посилення грошово-кредитної політики та послаблення попиту”, – розповіли економісти Barclays Capital на чолі з Сільвією Арданья (Silvia Ardagna).
Європейський центробанк минулого тижня збільшив основну ставку кредитування на 75 базисних пунктів до 1,25%. Це історичний мінімум. Але європейська економіка настільки звикла до майже нульових ставок, що ліквідність почне вичерпуватись, оскільки витрати на придбання капіталу підвищуються. Серед іншого, трейдери тепер дуже уважно думатимуть, чи варто купувати цінні папери на позиковий капітал.