Екс-командир роти ППО так званої ДНР Володимир Цемах готовий дати свідчення слідчим з Нідерландів у справі про катастрофу лайнера Boeing в липні 2014 року в Донбасі.
Колишній військовий перебуває на Донбасі – у вересні українська влада передали його Росії в рамках обміну ув’язненими. Міжнародне слідство підозрює Цемаху в причетності до атаки на літак, в ході якої загинули 298 осіб.
За словами юридичного повіреного, розмовляти з голландськими правоохоронцями колишній військовий, який є підозрюваним, готовий тільки на Донбасі. Іншою умовою є повне дотримання прав Цемаха, який виявив бажання довести свою невинність.
«Він описав всі ті жахи, які йому довелося пережити після викрадення в Сніжному.Цемах виявився в тупиковій ситуації, оскільки не може приїхати в Росію через те, що оголошений в розшук і тут, і в Нідерландах, і в Україні”, – наводить “Інтерфакс” слова юриста.
Цемах воював в околицях селища Сніжне (смт Первомайський), звідки, за версією українського та голландського слідства, і був збитий Boeing 777 рейсу MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines. У червні Служба безпеки України в ході спецоперації затримала Цемаха, він перебував під слідством у Києві, 7 вересня влада передала його Росії в рамках обміну ув’язненими.
При цьому президент Володимир Зеленський консультувався з європейськими лідерами перед передачею Цемаха. Про це повідомляв помічник українського лідера Андрій Єрмак. За його словами, перед здійсненням обміну затриманими Україна виконала всі необхідні процедури, на яких наполягали Нідерланди.
Однак київська влада змогли лише ненадовго перенести обмінний процес, що дозволило прокуратурі ще раз допитати Цемаха. Але незважаючи на це, міністр закордонних справ Нідерландів Стефан Блок назвав участь Цемаха в обміні “вкрай сумним”.
Пізніше Європейський союз звернувся до Росії, закликавши взяти на себе відповідальність за аварію Boeing. Влада ЄС зажадали від Москви співпрацювати зі слідчими, щоб розслідування було всебічним.
Депутати нижньої палати парламенту Нідерландів висунули вимогу про те, що уряд їхньої країни має більш докладно розслідувати роль України в авіакатастрофі Boeing. Нідерландських парламентаріїв цікавить в першу чергу питання закриття повітряного простору над Донбасом в день катастрофи лайнера.