Британський суд в Лондоні ділить золотий запас Венесуели

Британський суд в Лондоні ділить золотий запас Венесуели

Верховний суд Британії знову задався питанням, кому дістанеться мільярд доларів венесуельського золотого резерву, що зберігається в Банку Англії.

Уже три роки доля золота в підвішеному стані. У липні минулого року суд вирішив відмовити Каракасу в доступі до золотих злитків. Своє рішення в Лондоні пояснили тим, що Сполучене Королівство визнає легітимним лідером Венесуели опозиціонера Хуана Гуайдо, а не обраного президента Ніколаса Мадуро. Але в жовтні апеляційний суд це рішення скасував. Тепер події виходять на новий виток розвитку.

«Хуан Гуайдо був визнаний урядом її величності з лютого 2019 року в якості єдиного законного президента Венесуели», – йдеться в повідомленні британського МЗС. «Він (Гуайдо) – єдина людина, яка володіє повноваженнями діяти від імені Венесуели в якості глави держави», – додав представник Форін Офісу, зазначивши, що Венесуелі «потрібен мирний перехід до демократії».

З такими заявами на підтримку венесуельського опозиціонера зовнішньополітичне відомство виступило 19 липня – напередодні початку фінального розгляду у Верховному суді щодо долі венесуельського золота, яке протягом десятиліть зберігається в Банку Англії.

Йдеться про запаси, що складають близько 15% валютних резервів країни, – 31 т венесуельського золота загальною вартістю $ 1 млрд. Центральні банки багатьох країн вважають за краще тримати свої золоті запаси в перевірених сховищах на нейтральній території. Зазвичай процедура видачі золота проста, якщо одержувач не викликає сумнівів у яке береже його боку. Але в разі політичних змін, подібного тим, що відбулися в Венесуелі, можуть виникнути труднощі.

Юристи, що представляють Центральний банк Венесуели, стверджують, що ці гроші допоможуть країні в боротьбі з пандемією коронавируса, «підтримати систему охорони здоров’я, зруйновану економічною кризою, яка не вщухає в країні вже шість років». Противники президента Мадуро впевнені, що «кошти підуть на корупційні схеми».

Суперечка через золото почалася в травні 2018 року, коли президент Венесуели Ніколас Мадуро переобрався на другий шестирічний термін. Більшість опозиційних партій бойкотували вибори. Національна асамблея країни, в якій на той момент більшість була у опозиції, підсумки голосування не визнала. Парламент ухвалив, що посада президента в такому випадку є вакантною.

За Конституцією в таких ситуаціях тимчасово виконувати президентські повноваження повинен глава Національної асамблеї, в той момент це був Хуан Гуайдо. Главою держави його визнали 50 країн, серед них США і Британія. Росія і Китай підтримали Мадуро.

Тодішній міністра закордонних справ Великобританії Борис Джонсон заявив: «Можливо, нам доведеться закрутити економічні гайки новими санкціями щодо Венесуели». Стурбований тим, що відносно уряду Мадуро посилюють санкції, Центральний банк Венесуели повідомив Банку Англії, що хотів би продати частину знаходяться там запасів.

В кінці 2018 року глава венесуельського Центробанку відправився в Лондон, щоб обговорити це питання з представниками Банку Англії, але йому відмовили, пославшись на те, що аналогічний запит отримали від Банківського ради, призначеного Хуаном Гуайдо.

Після цього уряд Мадуро знову спробувало забрати золото на суму $ 1 млрд, пояснюючи це необхідністю боротьби з пандемією. Отримавши знову відмову, венесуельська влада попросили ООН виступити посередником і в травні подали позов з вимогою передати злитки Продовольчою програмою ООН.

Поділитись