Блогерам в ЄС пропонували гроші за фейки про вакцину BioNTech / Pfizer

Блогерам в ЄС пропонували гроші за фейки про вакцину BioNTech / Pfizer

Таємниче піар-агентство намагалося організувати кампанію дезінформації проти вакцини від BioNTech / Pfizer.

Сліди імовірно ведуть в Росію, пише DW.

“Це дивно”. Такими словами починається твіт французького відеоблогера Лео Грассі. Ведучий популярного наукового YouTube-каналу Dirty Biology повідомив, що з ним зв’язалося якесь піар-агентство і запропонувало за плату поширювати фейкову інформацію про вакцину BioNTech / Pfizer.

Агентство під назвою Fazze, яке нібито знаходиться в Лондоні, при цьому висунуло блогеру дві умови. По-перше, Грассі повинен був видавати негативну інформацію про вакцину за свою власну думку. “Скажіть, що ви цікавитеся вакцинами і знайшли цю інформацію. (…) Поясніть, що центральні ЗМІ ігнорують цю тему”, – інструктували блогера в мейлі представники агентства.

По-друге, агентство вказало, що воно є лише посередником і відмовилося називати ім’я замовника. Лео Грассі, втім, не став погоджуватися на таку пропозицію і натомість опублікував скріншоти електронних листів від Fazze в Twitter.

Інформаційна кампанія проти BioNTech / Pfizer

Як Грассі пояснив в одному з телеінтерв’ю, він відразу вирішив, що не буде співпрацювати з сумнівним агентством. У Франції, як і в багатьох інших європейських країнах, блогери за законом зобов’язані відповідним чином маркувати рекламу або спонсорський контент.

Однак перш за все блогера збентежила інформація, яку він був би зобов’язаний поширювати. Представники агентства надіслали йому таблицю з даними, походження яких неможливо перевірити. У ній були приведені цифри, що нібито свідчать про вищий рівень смертності серед щеплених вакциною BioNTech / Pfizer, ніж серед щеплених вакцинами AstraZeneca і Johnson & Johnson.

Агентство Fazze намагалося завербувати і інших блогерів

Незабаром з’ясувалося, що агентство Fazze пов’язувалося і з іншими блогерами і інфлюенсерами з Франції, Німеччини і навіть Бразилії.

Аналогічну пропозицію, наприклад, отримав німецький блогер Мірко Дрочман – ведучий одного з найпопулярніших наукових каналів в YouTube з півторамільйонною аудиторією.

“Я був здивований і, перш за все, шокований тим, що представники агентства розраховували, що я погоджуся на щось подібне. Очевидно, вони нічого толком про мене не знали”, – розповів Дрочман в бесіді з DW. В цілому ж блогер вважає дії агентства вкрай незграбними.

ЄС: Росія намагається підірвати довіру до “західних” вакцин

Вакцина BioNTech / Pfizer широко застосовується в ЄС – на початку травня 2021 року Єврокомісія затвердила контракт на закупівлю ще 1,8 млрд доз цього препарату. Однак поряд з цим посилюються і кампанії з його дискредитації. У зв’язку з цим у фокусі виявилися Росія та Китай.

В кінці квітня Європейська служба зовнішніх зв’язків (EEAS) опублікувала доповідь, згідно з яким мова йде про “підтримуваної владою дезінформації” з метою підриву довіри до “західним” вакцинам від коронавируса шляхом встановлення “необґрунтованою зв’язку між вакцинацією і випадками смертей в Європі”, а також з метою просування російських і китайських вакцин як більш ефективних.

Хто стоїть за піар-агентством Fazze?

Після того, як Лео Грассі і інші блогери публічно розповіли про те, що сталося, агентство Fazze стало об’єктом пильної уваги західних ЗМІ. Незабаром пішли і перші викриття.

Наприклад, Fazze повідомляло, що її офіс знаходиться за адресою 5 Percy Street в Лондоні. Однак журналісти французького інтернет-видання Numerama з’ясували, що така компанія не зареєстрована у Великій Британії і не має офісу в зазначеному будинку. 25 травня агентство закрило свій сайт і зробило свій акаунт в соцмережі Instagram приватним.

Можливий зв’язок агентства Fazze з Росією

Французькій газеті Le Monde також вдалося отримати адреси електронної пошти, які використовувалися для зв’язку з одним з французьких інфлюенсерів. Нині недоступні акаунти глави і керівника відділу продажів агентства Fazze свідчать про те, що фірма працювала не з Лондона, а з Москви.

Наявні дані, проте, не дозволяють зробити однозначних висновків про те, що за кампанією з дискредитації вакцини BioNTech / Pfizer дійсно стоїть Росія. В електронних листах, розісланих блогерам, представники Fazze згадувати не вакцину “Супутник V”, а препарат AstraZeneca.

Поділитись