Байден: щоб зупинити Іран, США готові застосувати силу

Байден: щоб зупинити Іран, США готові застосувати силу

Під час візиту до Ізраїлю в рамках свого близькосхідного турне президент США Джо Байден з одного боку пригрозив Ірану, з іншого — натякнув, що готовий на продовження переговорів щодо ядерної угоди.

Вашингтон не допустить, щоб Тегеран отримав доступ до ядерної зброї. Щоб зупинити Іран, США готові застосувати силу, але лише «принаймні», заявив американський президент Джо Байден під час візиту до Ізраїлю.

«У них є можливість ухвалити встановлену угоду. Якщо вони цього не зроблять, ми абсолютно чітко заявили, що не дозволимо Ірану отримати ядерну зброю», — заявив глава держави.

При цьому Байден зазначив, що США виклали керівництву Ірану умови для повернення до СВПД (Спільний всеосяжний план дій щодо іранської ядерної програми). «Ми чекаємо на їхню відповідь. Коли це станеться, я точно не знаю. Але ми не маємо наміру чекати вічно», — пригрозив американський лідер. При цьому, про що конкретно мова йде, господар Білого дому не уточнив.

На прес-конференції його запитали, чи він має на увазі якийсь конкретний дедлайн. Проте президент не відповів.

Під час зустрічі із ізраїльським прем’єр-міністром Яїром Лапідом американський лідер підписав спільну декларацію зі стратегічного партнерства, в якій серед іншого згадувався Тегеран. Зокрема, сторони наголосили, що спільно працюватимуть для протидії «дестабілізуючої активності» Ірану. “США наголошують, що не дозволять Ісламській Республіці Іран придбати ядерну зброю, і вони готові використати для цього всю міць країни”, – повідомляється в документі.

Переговори за участю країн-учасниць ядерної угоди та Тегерана, які йшли у Відні, призупинилися навесні. У червні почали з’являтися повідомлення, що країнам практично повністю вдалося погодити підсумковий документ. Однак після цього ситуація змінилася.

У червні взагалі розгорівся скандал: Рада МАГАТЕ прийняла резолюцію, в якій розкритикував Тегеран за приховування фактів про свою атомну програму. Цей документ ініціювали Велика Британія, Німеччина, США, Франція. Ще 30 країн, які входять до ради, його підтримали. У відповідь влада ісламської республіки відключила 27 відеокамер з моніторингу на ядерних об’єктах. При цьому 40 камер агенції продовжили свою роботу на території країни. Заговорили про те, що це стане «смертельним ударом» по відновленню Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми.

Періодично з’являються повідомлення про прогрес у переговорах, але потім стає зрозумілим, що сторони не готові зблизити позиції. Так, президент США відмовляється виконувати принципові умови Тегерана: зняти санкції та виключити елітні частини ЗС Ірану — Корпус вартових ісламської революції — із американського списку терористичних організацій.

Поділитись