Збройні сили Греції приведені в бойову готовність через розгортання військових кораблів Туреччини в Егейському морі в зв’язку з наміченими на 10-11 серпня турецькими військовими навчаннями зі стрільбами в морській зоні між грецькими островами Родос і Кастелорізо.
Про це повідомив грецький портал Armyvoice.gr, що спеціалізується на оборонній тематиці. За словами порталу, через вихід турецьких кораблів в морі в ЗС Греції оголошено тривогу, скасовані відпустки, і військові покликані до своїх частин. Мобілізація проводиться швидко, особливо в таких прикордонних районах, як область Еврос [на сухопутному кордоні] і острова. Повідомляється, що в боєготовність приведена авіація, а також кораблі і підводні човни ВМС Греції, які перебувають на ключових позиціях в Егейському морі.
Офіційні грецькі відомства, відповідно до своєї звичної практики, не спростовують, але і не підтверджують таку інформацію.
При цьому, за словами порталу, з турецької сторони, очевидно, йде велика мобілізація: десятки кораблів турецького флоту розгорнуті в районах між Родосом і Кастелорізо в їх міжнародних і територіальних водах. Armyvoice.gr намагається підтвердити інформацію про те, що Туреччина дала також команду своїм кораблям, які беруть участь в міжнародних місіях, повернутися до рідних берегів. У свою чергу грецький телеканал Open TV повідомив, що на найважливіших позиціях в Егейському морі в даний час знаходяться 17 турецьких кораблів.
Туреччина оголосила, що 10 серпня розпочинаються навчання з використанням бойових боєприпасів в морській зоні між Родосом і Кастелорізо у відповідь на укладену Грецією з Єгиптом угоду про часткове розмежування виключних економічних зон (ВЕЗ).
За словами Armyvoice.gr, викликає занепокоєння той факт, що турецьке дослідницьке судно Oruc Reis і супроводжуючі його кораблі в неділю ввечері перестали передавати сигнал про своє місцезнаходження. Це інтерпретується як те, що вони хочуть приховати можливий маршрут цього судна, хоча у ВМС є кошти відстеження пересувань турецьких кораблів.
Греція має намір захищати свої суверенні права
Це друге за останні тижні приведення в підвищену готовність збройних сил Греції. В кінці липня Туреччина заявляла, що відправить своє дослідницьке судно Oruc Reis в супроводі військових кораблів для сейсмічної розвідки в район поблизу грецького острова Кастелорізо, який Греція вважає частиною своєї виключної економічної зони (ВЕЗ). Греція назвала тоді турецьке оповіщення про сейсмічної розвідки на грецькому морському шельфі незаконним і привела свої збройні сили в стан бойової готовності. Напруженість після цього дещо спала – дослідне судно за рішенням турецької влади тоді залишилося на місці, а частина турецьких військових кораблів пішла на свої бази.
Міністр закордонних справ Греції Нікос Дендіас 7 серпня в ефірі телеканалу Open МЗС підтвердив, що Греція буде захищати свої суверенні права всіма доступними засобами, включаючи військові, якщо Туреччина направить дослідницьке судно Oruc Reis в грецьку ВЕЗ.
“Ми нікому не загрожуємо, не робимо гучних заяв, і у нас немає такої істеричної реакції, яка характерна для інших країн регіону. Ми просто говоримо, що, як суверенна країна, ми зобов’язані за Конституцією захищати себе, і ми будемо робити це будь-якими засобами , які нам надає наша конституція і наші можливості”, – сказав Дендіас.
Відносини з Туреччиною
Греція підписала в четвер з Єгиптом угоду про демаркацію морських кордонів і встановленні виключної економічної зони (ВЕЗ), підкресливши, що воно закріплює право грецьких островів на морський шельф і ВЕЗ. У відповідь МЗС Туреччини заявив, що Анкара не визнає даний документ, а президент Туреччини Тайіп Ердоган повідомив, що Туреччина знову приступила до геолого-розвідувального буріння в Східному Середземномор’ї.
Відносини Греції і Туреччини різко загострилися через підписаний в кінці минулого року Анкарою з побудованим в Тріполі (Лівія) урядом (Уряд національної згоди Фаїза Сарраджа) меморандуму про взаєморозуміння щодо розмежування морських зон між Туреччиною і Лівією. За оцінкою грецького МЗС, документ, в якому є координати для фактичного розмежування морського шельфу і виняткових економічних зон Туреччини і Лівії, позбавляє грецькі острови, які знаходяться між Туреччиною і Лівією, права на континентальний шельф і ВЕЗ. Греція вважає меморандум між Туреччиною і Лівією нечинним і позбавленим юридичної сили.