Сторони конфлікту в Карабаху необґрунтовано обстрілювали житлові райони

Сторони конфлікту в Карабаху необґрунтовано обстрілювали житлові райони

Десятки мирних жителів загинули через невибіркового застосування зброї Азербайджаном і Вірменією в ході збройного конфлікту в Нагірному Карабасі, повідомляється в доповіді правозахисної організації Amnesty International.

“Азербайджан, Вірменія і підтримувані Вірменією сили в Нагірному Карабасі в ході недавнього збройного конфлікту в цьому регіоні порушили норми міжнародного гуманітарного права, що призвело до загибелі десятків і поранень сотень мирних жителів, а також руйнування будинків і ключових об’єктів цивільної інфраструктури”, – йдеться в повідомленні організації.

За даними правозахисників, вірменські та азербайджанські сили неодноразово застосовували “свідомо неточне і невибіркову зброю” в районах проживання цивільного населення, в тому числі касетні і осколково-фугасні боєприпаси з великою площею ураження. Всього за 44 дня конфлікту, що тривав з кінця вересня до початку листопада 2020 року, загинули як мінімум 146 мирних жителів, серед яких було багато дітей і літніх людей.

Вірменські сили застосовували неточні оперативно-тактичні ракети, некеровані реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) і артилерію. Азербайджанська армія також використовувала некеровану артилерію і РСЗВ, йдеться в доповіді. Влада обох сторін заперечували невиборчі обстріли густонаселених районів і застосування касетних боєприпасів, незважаючи на очевидні докази зворотного.

“Застосовуючи це неточне і смертоносну зброю поряд з районами проживання цивільного населення, вірменські та азербайджанські сили порушили закони і звичаї війни і продемонстрували зневажливе ставлення до життів людей”, – заявила директор Amnesty International в Східній Європі і Центральній Азії Марі Стразерс. При цьому підкреслюється, що жертв серед мирних жителів було б набагато більше, якби багато хто не бігли з порушених конфліктом районів або НЕ сховалися в підвалах.

“Наше дослідження виявило випадки невибіркових і необґрунтованих обстрілів з обох сторін, в результаті яких загинули та були поранені мирні жителі, а також пошкоджені об’єкти цивільної інфраструктури. Неодноразово обстрілювали густонаселені райони далеко від фронту, де, судячи з усього, часто навіть поруч не було явних військових цілей “, – зазначила Стразерс.

Amnesty International зафіксувала чотири обстрілу вірменськими силами сіл і міст в Азербайджані, в результаті яких загинули 72 мирних жителя. Також були зафіксовані дев’ять обстрілів сіл і міст в Нагірному Карабасі і один обстріл території Вірменії, в результаті якого загинуло 11 мирних жителів. За словами місцевої влади, в ході конфлікту були вбиті як мінімум 52 вірменських мирних жителя.

Головне місто регіону Степанакерт регулярно піддавався обстрілу, іноді кілька разів за день. Деякі обстріли проводилися із застосуванням зброї, в тому числі 122-міліметрових реактивних снарядів “Град” і заборонених на міжнародному рівні касетних боєприпасів.

Незалежний експерт з озброєнь вивчив осколки боєприпасів, виявлені Amnesty International, і ідентифікував їх як фрагменти реактивного снаряда EXTRA – ізраїльської зброї, яке було імовірно продано Азербайджану. Під час іншого обстрілу Степанакерта азербайджанські сили навмисно наносили удари по найбільш важливим об’єктам інфраструктури, в тому числі рятувальній службі на сході міста.

“Влада Вірменії і Азербайджану повинні невідкладно провести неупереджене розслідування безжального і часто безрозсудного застосування важких осколково-фугасних боєприпасів в густонаселених районах. Якраз зараз, коли лідери Вірменії та Азербайджану приступили до розробки механізмів забезпечення безпеки, вкрай важливо, щоб винні в цих порушеннях були без зволікання притягнуті до відповідальності, а постраждалі отримали відшкодування”, – підкреслила Марія Стразерс.

Поділитись