Створення єдиних збройних сил Європейського Союзу (ЄС) може призвести до поступової відмови від закупівлі американської зброї на користь європейської.
Про це заявив Том Зауер, професор міжнародної політики у бельгійському Університеті Антверпена.
“Замість того, щоб купувати F-35, державам-членам ЄС було б розумніше співпрацювати у створенні європейського винищувача та витрачати оборонні бюджети для створення робочих місць у Європі, а не США”, – пророкував політолог. При цьому, за його словами, нові сили швидкого реагування не будуть протиставлені НАТО, оскільки їхнім завданням буде не колективний захист, а інтервенції та локальні військові місії, подібно до евакуації громадян Євросоюзу з Кабула цього літа. Більше того, оскільки сили швидкого реагування не будуть мати оборонний характер, їх створення не призведе до зростання напруженості у відносинах ЄС і Росії.
За його словами, ідея єдиного європейського військового контингенту існувала давно, ще в середині минулого століття, але була реалізована через десятиліття через занепад США. Ізоляційна зовнішня політика, яку проводить Вашингтон, почала негативно впливати на НАТО. “ЄС зробив цю ініціативу в досить невдалий час, оскільки військові інтервенції стають все більш непопулярними після невдалих місій у Сомалі, Руанді, Афганістані, Іраку, Лівії, Малі тощо”, – зазначив Зауер. Втім, за його словами, ще доведеться з’ясувати, чи сили швидкого реагування ЄС застосовуватимуться на практиці, чи призведуть вони до створення повноцінної європейської армії.
Раніше стало відомо, що в ЄС захотіли створити єдину армію, яка може розгорнути військове угруповання чисельністю до п’яти тисяч військовослужбовців для захисту від гібридних загроз. За словами євродипломатії Жозепа Борреля, суть ідеї в тому, щоб Євросоюз мав спеціалізовані групи для різних завдань.