Українські медики масово виїжджають до Польщі

Українські медики масово виїжджають до Польщі

Поки в Україні гостро не вистачає лікарів для лікування COVID-19, місцеві медики продовжують масово виїжджати до Польщі, де отримують в рази більше.

Після того як пару місяців тому польський уряд спростив процедуру працевлаштування зарубіжних лікарів і підвищило їм зарплати, з України почався повальний відтік медпрацівників.

Українське видання «Країна» вивчило, як і на які умови їдуть українські лікарі в Польщу.

Десятки тисяч вже виїхали

Епідемія коронавірусу – на піку, а в великих українських містах нікому лікувати людей. На це тільки за останні дні поскаржилися мер Львова Андрій Садовий і мер Одеси Геннадій Труханов.

Труханов розповів журналістам, що міграція лікарів до Польщі – величезна проблема для Одеси на тлі сплеску захворюваності коронавірусом.

«Нещодавно ми в Одесі відкрили ПЛР-лабораторію, навчили лаборантів. А зараз два лаборанта їдуть до Польщі. Після того, як навчилися працювати.

Медсестри, кого не тримають тут діти, сім’я, – теж їдуть. Там платять в два-три рази більше, інші умови. З чуток, якщо до них приїжджає медпрацівник, робочу візу оформляють за день.

У нас не вистачає реаніматологів, анестезіологів, які можуть підключати ШВЛ. Люди втомилися.

А тепер ми ще й вводимо локдаун. Хто уколи завтра буде робити ?!» – обурювався мер Одеси.

З початку минулого року з України, за даними Центру Разумкова, виїхали понад 66 тисяч лікарів і медичних працівників. При цьому, за даними Міністерства охорони здоров’я країни, за станом на 1 січня на Україні не вистачає 33 707 лікарів і понад 35 тисяч фахівців середнього медперсоналу.

Відтік лікарів посилився після того, як з-за епідемії польська влада спростили працевлаштування медиків з-за меж Євросоюзу.

Сенат Польщі ще восени прийняв відповідну поправку в закон по боротьбі з COVID-19, або так званий ковідний акт, а взимку він вступив в дію.

Цим документом скасовується обов’язкова нострифікація (підтвердження) дипломів українських і білоруських лікарів.

З цієї ж поправці лікарям, які лікують «ковід», вдвічі підняли зарплати. Разом з надбавками виходить близько 12-15 тисяч злотих (близько 100 тисяч гривень).

Томаш Богдевіч, генеральний директор агентства з міжнародного працевлаштування Gremi Personal, розповів про ситуацію з українськими лікарями в Польщі.

«У Польщі не вистачає близько 68 тисяч лікарів. У медицині дуже багато вакансій. В першу чергу лікарням потрібні анестезіологи, хірурги, інфекціоністи, медики на швидку допомогу і медперсонал в “ковідні” лікарні.

Польські лікарні вже почали працевлаштовувати українських лікарів за спрощеною процедурою. Зарплата для лікарів в Польщі визначається спеціалізацією, стажем роботи і кількістю додатково оплачуваних змін, які можуть становити 5-20% від винагороди. Лікар може працювати повний робочий день або за контрактом – тоді він отримує погодинну оплату.

На даний момент мінімальна зарплата для лікаря-спеціаліста становить 6 тисяч 750 злотих (близько 52 тисяч гривень).

У медсестер – майже 5 тисяч злотих брудними (близько 38 тисяч гривень.) Наприклад, зараз можна знайти роботу сімейним лікарем зі ставкою 140 злотих на годину і, таким чином, працюючи 5 днів в тиждень по 5 годин, він може заробити 14 тисяч злотих ( близько 108 тисяч гривень). Або роботу онколога з зарплатою 30 тисяч злотих на місяць (160 тисяч гривень).

В середньому лікар може заробити близько 14 тисяч злотих (близько 108 тисяч гривень), а медсестра близько 7 тисяч злотих (50 тисяч гривень) фахівцям, які працюють в ковідних лікарнях, пропонують зарплату 12-15 тисяч злотих і вище (86-108 тисяч гривень )», – розповів журналістам Богдевіч.

Поділитись