Стало відомо, чому з’являються нові штами коронавірусу

Стало відомо, чому з’являються нові штами коронавірусу

Застосування препаратів, що пригнічують вірус і заважають його розмноженню, а також лікування пацієнтів за допомогою плазми з антитілами призводить до прискореної мутації вірусу і появи нових штамів, повідомила професор Школи системної біології Університету Джорджа Мейсона Анча Баранова.

“Якщо звернутися до первинного аналізу, тобто до результатів, які англійські вчені виклали у відкритий доступ, то я б розставила інші акценти. Збільшилася інфекційність вірусу, і це впадає в очі. Однак саме по собі збільшення інфекційності не говорить про те, що захворювання стало більш небезпечним. Вчені, проте, помітили ще одну важливу річ – ознаки того, що даний штам виник в результаті еволюції всередині одного господаря”, – сказала Баранова.

На думку біолога, це означає, що в якомусь людині вірус знаходився довгий час і піддавався еволюції. Довгий носіння коронавірусу спостерігають при стані імуносупресії, тобто пригніченого імунітету. У випадку з ВІЛ або при трансплантації органів проводиться імуносупресивної терапії, тобто імунітет пригнічується медикаментозно.

“Застосування такої терапії правильно, але це створює умови, щоб вірус сидів в організмі довше. Людина легше переносить хворобу, але на те, щоб організм очистився від вірусу, йде більше часу”, – пояснила Баранова.

Вона також вказала на те, що методи лікування COVID-19 допомагають вірусу еволюціонувати швидше.

“Наприклад, ми застосовуємо коалесцентну плазму, в якій знаходиться велика кількість специфічних антитіл. Вони вбивають вірус. В організмі людини, яка вболіває давно і важко, часто існує більше, ніж один різновид вірусу SARS-CoV-2. Плазма прибере ті віруси, які зв’язуються з антитілами, і залишить інші. Відбудеться спрямована еволюція вірусу”, – пояснила біолог.

За словами експерта, еволюцію вірусу і поява нових штамів посилить застосування речовин, що порушують роботу вірусної полімерази.

“Наприклад, фавіпіравір, коронавір і тд. або ремседевір, який застосовують в Англії, сприяє отриманню “зіпсованих”, мутованих варіантів вірусу. У масі своїй вони нежиттєздатні хиляки, а деякі можуть виявитися перспективним матеріалом для вірусної еволюції. Потім додамо конвалесценту сироватку, хиляків і стандартні неушкоджені віруси виб’ємо, а перспективні мутанти залишаться і “підуть в світ”, – зазначила біолог.

Як пояснила Баранова, коли ми лікуємо вірус, ми сприяємо появі нових, мутованих вірусів швидше, ніж вони генеруються в природі.

Поділитись