Медичний науковий журнал Nature Medicine опублікував звіт про лікування пацієнта, який страждає пігментним ретинітом (ПР) – хворобою, що викликає повільне, але невідворотне погіршення зору і повну сліпоту згодом.
У всьому світі, за даними видання, ПР хворіють близько двох мільйонів чоловік. Захворювання виникає через мутації в генах, які відповідають за роботу паличковидних фоторецепторів, які в основному керують периферичним зором, і конусоподібних рецепторів, які створюють «центральну картинку». Мутація викликає руйнування цих паличок і припинення роботи сітківки.
Група вчених-офтальмологів на чолі з професором офтальмології в Університеті Сорбонни і Університеті Піттсбурга Хосе-Аленом Сахелем розробили відносно просту методику боротьби з ПР. За допомогою білкового аденовірусу CrimsonR, який був впроваджений безпосередньо в очі пацієнтові, вчені намагалися змусити за допомогою виникає електричного струму змусити нейрони реагувати на світло і відновлювати знищені мутацією палички і колбочки.
«ChrimsonR викликає електричну активність. Він трансформує клітини і робить їх здатними поглинати світло, хоча потрібен час – близько чотирьох місяців – щоб клітини поглинули вірус і білок», – розповів Сахель.
За його словами, тільки використання аденовірусу ChrimsonR не здатна повністю повернути зір хворим пігментним ретинітом, також потрібно хороший догляд за очима і обмежена кількість світла, який буде впливати на очі, так як сонячне випромінювання у великих дозах може стати токсичним для очей пацієнта.
Проте, Сахель вважає експеримент успішним, так як їх пацієнт – 58-річний чоловік, через РП здатний тільки розрізняти світло і відсутність світла – зміг почати розрізняти окремі предмети, підрахувати кількість білих смуг на пішохідному переході і візуально визначити, де знаходяться люди.