Японія нарешті оголосила про плату за використання пластикових пакетів

Японія нарешті оголосила про плату за використання пластикових пакетів

Одинарні банани. Яйця вкруту. Печиво з шоколадною крихтою. У магазинах, що продаються в Японії, всі ці речі мають щось спільне: вони звичайно продаються щільно заплетеними в пластикові упаковки. Так було десятиліттями. За словами прес-секретаря компанії Lawson, загальнонаціональної мережі магазинів побутових товарів, роздрібні торговці вважають, що якщо вироби не загорнуті в пластик, важко гарантувати стандарти безпеки харчових продуктів.

Але глибока залежність Японії від пластику не закінчується загортанням окремих предметів.
З 540 мільярдів пластикових сумок, що використовуються щорічно у всьому світі, споживачі в Японії отримують приблизно 30 мільярдів. В контексті цього, Японія має вдвічі більше населення Великобританії, але використовує в 17 разів більше пластикових пакетів. США вибивають їх обох із парку, використовуючи приблизно 100 мільярдів мішків щороку.

Хоча Японія створює менше загальних відходів на людину, ніж більшість розвинених країн, вона виробляє більше пластикових відходів на людину, ніж де-небудь у світі, крім США, згідно з доповіддю ООН 2018 року.
Японія доклала зусиль щодо скорочення пластикових відходів, оскільки прийняла закон у 1991 році, який відповідав за переробку упаковки на підприємства.

Але в той час, як інші країни вже багато років ведуть війну з пластиком для одноразового використання, Японія уповільнилася у цьому сенсі.

Однак це може скоро змінитися. Цього місяця уряд Японії запровадив обов’язковий збір у розмірі від 3 до 5 ієн за кожен пластиковий пакет, зроблений у Великобританії та США.

Це знак, що Японія нарешті готова вирішити свою любовну справу з пластиком?

За словами Роя Ларке, професора Університету Вайкато та редактора сайту маркетингової інформації JapanConsuming, одержимість Японії пластиком відноситься до 60-х та 70-х років. Тоді Японію розглядали як світову фабрику, але в міру процвітання економіки країна прагнула перетворити свій імідж із виробника дешевої продукції на роздрібну роздрібну торгівлю.

Виробники приділяли більше уваги упаковці, щоб звернутись до споживачів, які шукають якість, а стандарти були підкріплені роздрібними торговцями, які залишаються впевненими, що покупці віддають перевагу детальній упаковці.

“Великі роздрібні торговці вважають себе арбітрами якості для замовника, тому вони відкидають нестандартну упаковку, що занадто просто”, – каже Ларке.

Перевага упаковки поширюється на продукти харчування – як для гігієни, так і для зовнішнього вигляду.

У 1993 році антрополог Джої Гендрі у своїй книзі “Обгортання культури: ввічливість, презентація в Японії та інших товариствах” стверджував, що перевага загортання їжі в пластик є невід’ємною частиною японської культури обслуговування клієнтів, або омотенаші.

Дешеві предмети можуть здаватися більш дорогими, коли загорнуті в пластик, пише він. Створюється враження, що магазин надає кращий, уважніший сервіс.

Японія виробляє приблизно 9 мільйонів тонн пластикових відходів щороку, поступаючись лише США, які утворили 35 мільйонів тонн пластикових відходів у 2017 році та переробили менше 10%.

За даними Інституту поводження з пластиковими відходами, групи, яка фінансується виробниками, серед яких виробник полівінілхлориду Shin-Etsu Chemical, найбільша хімічна компанія Японії, становить 84%.

Це звучить сильно – і це є – але є важливий аспект, – говорить Чисато Джоно, прес-секретар компанії Greenpeace в Японії. Коли люди сортують свої пластикові відходи та викидають їх, вони вважають, що це перетвориться на новий пластиковий виріб, каже Джоно.

Однак значна частина пластику, розміщеного в контейнерах, не перетворюється на новий продукт, оскільки він занадто низької якості і його занадто багато. Частина йде на сміттєзвалище, але більшість – 56% – спалюється для виробництва енергії, згідно з повідомленням Інституту поводження з пластиковими відходами за 2018 рік. Процес, відомий як “термічна переробка”, виробляє електроенергію, але він також створює шкідливі для навколишнього середовища викиди вуглекислого газу, пояснює Джоно.

Поділитись