У США з’явиться аморальний біржовий фонд: інвесторів кличуть вкладатися в «гріховні» акції

У США з’явиться аморальний біржовий фонд: інвесторів кличуть вкладатися в «гріховні» акції

Listed Funds Trust, згідно з інформацією Bloomberg, планує запустити біржовий фонд (ETF), заснований на цінних паперах компаній, покупка яких – моветон для високоморальних інвесторів. Фонд буде називатися BAD ETF, а в його основу ляжуть акції виробників алкоголю і марихуани, організаторів азартних ігор та іншої «індустрії пороку». Опитані експерти вважають, що, хоча такий бізнес завжди був і буде залишатися прибутковим, біржова історія фонду може виявитися досить сумною.

«Аморальний» ETF-фонду – свого роду відповідь на «травоїдний» світовий тренд прагнення до екологічності та турботі про помітно зрослі в останні роки соціальні стандарти, що став мейнстрімом в більшості цивілізованих країн. Але людські пороки все одно нікуди не зникли і продовжують йти рука об руку з населенням планети, про що вельми барвисто свідчать котирування акцій «провайдерів» людських слабкостей. Наприклад, акції американського онлайн-казино DraftKings за останні два роки подорожчали майже в п’ять разів.

Експерти відзначають, що інвестиції в такий фонд можуть зацікавити багатьох приватних інвесторів, адже часто у них на першому місці стоїть саме прибутковість, а не глибока переконаність у необхідності дотримуватися принципів відповідального інвестування ESG. І навіть якщо запуск фонду викличе шквал незадоволених коментарів від «моралістів», навряд чи це призведе до його миттєвому закриття.

«Я не думаю, що критика буде настільки серйозною, що дійде до повного закриття фонду. Зрештою самі базові активи звертаються на біржі і їх не відводять в делістинг», – говорить один з експертів.

До біржових успіхів схожих базових активів апелюють і інші співрозмовники. Так, керівник аналітичного департаменту АMarkets Артем Дєєв зазначає, що на біржі в тому числі торгуються акції компаній, що виробляють стрілецьку зброю.

«Вони користуються великим попитом, і при цьому нікого ж не цікавить, що ця зброя вбиває», – каже Дєєв. Те ж можна сказати, наприклад, і про акції Boeing, основні доходи якої генеруються за рахунок виробництва військової авіації.

Схожу думку наводить і глава одного інвестиційного департаменту Анастасія Тарасова, яка відзначила, що загальна «висока мораль» буде досягнута ще дуже не скоро, а людські пороки завжди були і залишаються цілком прибутковим вкладенням, хоча і переважна більшість фондів зараз намагається відповідати популярним екологічним і етичним стандартам.

«Наведу як приклад Кеті Вуд, яка, з одного боку, створює прозорий ETF, що виключає такі галузі, як алкогольна промисловість і азартні ігри, а з іншого – вкладає значні суми в DraftKings Inc., яка займається онлайн-іграми», – каже Тарасова.

Поділитись