США вирішили покінчити з російською платіжною системою «Мир».
Адміністрація США вирішила піти на жорсткі заходи щодо російської платіжної системи «Мир», яка залишається для росіян одним із останніх легальних способів розплатитися за кордоном після виходу Visa та Mastercard.
Запущена в 2015 році і 134 мільйони пластикових карток, що налічує на літо 2022 року, система «Мир» може використовуватися для транзакцій за участю осіб, які перебувають під санкціями, заявив американський Мінфін.
Управління контролю за іноземними активами США (OFAC) оголосило про введення санкцій проти гендиректора НСПК (оператора системи «Мир») Володимира Комлева. Він поміщений у чорний список із заморожуванням усіх активів та забороною на видачу віз.
Крім того, попереджає відомство, хоча проти самої НСПК поки що не введено санкції, вони можуть наслідувати банки, які співпрацюють із системою за кордоном.
Зараз карти «Мир» приймають у 11 країнах світу, з яких лише три знаходяться поза пострадянським простором — це В’єтнам, Південна Корея та Туреччина. Російські туроператори повідомляли про плани приєднатися до систем Малайзії, М’янми та Таїланду. У вересні переговори в ЦБ РФ щодо «Миру» розпочав Центробанк Єгипту.
Але плани розширення географії системи, здається, доведеться надовго відкласти. “Фінансові інститути за межами США, які укладають нові угоди з НСПК або розширюють чинні, ризикують підтримати спроби Росії обійти санкції”, – йдеться у заяві ОFAC.
Відомство наголошує, що готове застосувати повноваження щодо введення санкцій проти тих, хто «розширює використання платіжної системи за межами Російської Федерації».
Попередження США адресовано насамперед Туреччині, де п’ять банків приймають російські карти: Vakıfbank, Ziraat Bank, Iş Bank, DenizBank та Halkbank. Причому два останні підключилися до системи після початку війни в Україні.
За даними Financial Times, США мають намір офіційно оголосити претензії Туреччини, яка стає «хабом» щодо обходу санкцій проти Росії, нарощує торгівлю і займає подвійну позицію щодо війни.
Мета — у тому, щоб посилити тиск на турецькі банки, розповіли FT джерела з-поміж західних чиновників, зайнятих розробкою відповідних планів. Євросоюз направить до Анкари делегацію для прямих переговорів із представниками турецького уряду. У жовтні відбудеться візит єврокомісара з фінансових послуг Мейрід Макгіннес.