Квартири в Голосіївському районі поблизу шести закритих станцій метро можуть подешевшати до рівня житла на Троєщині, вважають київські ріелтори.
«Зрозуміло, що буде зниження цін, бо люди заїжджали до квартир біля метро, а тепер метро немає. Ті, кому важлива близькість метро будуть дивитися інші варіанти. Конкуренцію Голосіївському району складуть Оболонь та Позняки. Там орендовані квартири, навпаки, можуть подорожчати», – каже столичний ріелтор Ірина Луханіна.
Поки що, за її словами, сегмент оренди житла у Голосіївському районі завмер. Цінники в оголошеннях по оренді колишні, але особливих переглядів немає. Але пройшло дуже мало часу з моменту НП та закриття метро.
Наприклад, на flatfy є свіже оголошення про здачу квартири біля станції метро «Теремки». Двушка з гарним ремонтом пропонується за 22 тисячі на місяць. Такі самі цінники у цьому районі були і до закриття метро. Одиничка на проспекті Глушкова виставлена буквально днями за 10 500 гривень. Але знижки власники житла зазвичай пропонують під конкретного клієнта. Тому коли підуть перегляди, цінник може змінитися.
«Перші тенденції переорієнтації попиту та зниження цін можна буде побачити вже протягом найближчих 10-12 днів», – каже Лухніна.
Але реакція ринку буде різною залежно від сегмента житла.
«Найбільше ця ситуація вдарить по житлу економ-класу, зокрема старій забудові на Теремках. Однушка там зараз коштує 9-10 тисяч гривень на місяць. Через закриття метро цінник може впасти на 10%, тобто приблизно на тисячу гривень. Нові будинки теж можуть подешевшати. Одиничка у них коштує 12 тисяч, прогнозуємо, що ціна впаде до 10 тисяч. Двушка з 15-17 тисяч подешевшає до 14-15 тисяч. У той же час щодо елітного житла в нових ЖК жодних змін не очікуємо. Більшість орендарів там не користуються метро, для них важливіша наявність паркінгу. Тому як була оренда одиниці по 500 доларів, а двійки по 700-800, так і залишиться», – вважає Ірина Луханіна.
При цьому, на її думку, на Голосіїво може не тільки подешевшати оренда поблизу закритих станцій метро, а й скоротитися попит на квартири в будинках економ-класу, що будуються, які позиціонувалися як «житло біля метро», і закладали в цінник певну націнку за зручну транспортну інфраструктуру.
«Інвестиції в такі новобудови можуть скоротитися», – прогнозує Луханіна.
До якого рівня можуть обвалитися цінники на оренду та продаж житла в Голосієві, за її словами, багато в чому залежить від того, наскільки масово люди переселяться в інші райони. Зрозуміло, якщо відтік орендарів буде значним, то господарі можуть піти і на великі знижки ніж 1-2 тисячі.
Тут важливим чинником є ще й те, чи зуміє київська влада налагодити безперебійний рух громадського транспорту.
«Але якщо масове переселення і буде, то, швидше за все, вже після нового року, а то й до лютого-березня. Адже людям загрожує втрата гарантійної суми за достроковий розрив контрактів плюс доведеться ще раз платити ріелтору, за перевезення речей», – каже Луханіна.