Уряд України схвалив концепцію загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми на 2021-2025 роки. За словами віце-прем’єра Олега Уруського, це повинно зрушити ситуацію в галузі з мертвої точки, оскільки в останні роки вона фактично була «в замороженому стані». На проект планується виділити близько 30 млрд грн. ($ 1,06 млрд). Однак експерти називають такий обсяг інвестицій недостатнім для відновлення ракетно-космічної галузі країни, яка знаходиться в занепаді. За оцінками аналітиків, нова програма – не більше ніж політична акція, спрямована на підвищення рейтингу чинної влади.
Коментуючи це рішення, віце-прем’єр країни Олег Уруський заявив, що наступним кроком має стати прийняття цього проекту.
«Нарешті-то ситуація в галузі буде зрушена з мертвої точки, адже останні кілька років вона фактично була в замороженому стані, не розуміючи ні своїх пріоритетів, ні умов для розвитку», – написав Уруський на своїй сторінці в Facebook.
У пояснювальній записці до документа повідомляється, що на реалізацію програми планується виділити близько 30 млрд грн. ($ 1,06 млрд), половину цієї суми надасть держава. Відзначається, що реалізація проекту повинна привести до створення 2 тис. високотехнологічних робочих місць в галузі.
Концепція, зокрема, передбачає створення «національної системи космічного спостереження» на основі українських і іноземних орбітальних засобів, а також розвиток супутникового угруповання.
За задумом влади, прийняття програми має позитивно позначитися на реалізації проектів по створенню «перспективних ракет-носіїв легкого класу», дослідженні навколоземного простору, а також на розробці технологій для участі України в міжнародних космічних проектах.
Уруський в грудні 2019 року говорив, що уряд має намір реформувати космічну галузь і створити профільний холдинг, який об’єднає в собі деякі підприємства Державного космічного агентства України (ДКАУ). Навесні 2020 року глава агентства Володимир Усов підкреслив, що, якщо в найближчі два роки космічну галузь країни не реформувати, відновити її буде неможливо.
«Якщо протягом року або двох років цю ситуацію не змінити, то і потенціалу, і потужностей, і людей, які ще залишилися, не буде і відновити втрачене стане неможливо. Поки є вікно можливостей, але воно може досить швидко закритися. Якщо сьогодні різко не провести реформи в космічній галузі, то через кілька років як такої її на Україні не буде», – сказав Усов в інтерв’ю агентству УНІАН.
Тоді ж він підкреслив, що ця галузь фінансується «ситуативно» через відсутність космічної програми.
«Гроші ніколи не бувають отримані в повному обсязі, рідко навіть 50%, тому можна говорити, що на цей рік бюджетом практично не передбачено розвиток космічної галузі. Виключно на фонд зарплат, якісь оренди, зберігання. Ні інвестицій в науку, ні в розвиток, ні в створення нових моделей космічних апаратів – грошей ні на що немає», – розповів Усов.
Варто відзначити, що на посаді глави ДКАУ він пропрацював трохи більше дев’яти місяців – його звільнили в листопаді 2020 року. До цього депутати Ради від різних фракцій збирали підписи під зверненням до уряду з проханням про його відставку, звинувачуючи Усова в відсутності стратегії щодо розвитку підприємства та будь-яких досягнень в роботі, а також у можливій причетності до корупційних схем.
ДКАУ управляє низкою підприємств і наукових центрів, серед яких конструкторське бюро «Південне» імені Янгеля, Південний машинобудівний завод імені Макарова, київський завод «Арсенал», харківський завод «Хартрон» та інші.