Стало відомо, що може зміцнити транзит газу через Україну

Стало відомо, що може зміцнити транзит газу через Україну

Замість того щоб далі вдаватися до газових поставок по реверсу і втрачати гроші, Україні слід прямо вирішувати це питання з Росією. Так в бесіді зі ЗМІ оцінили стан навколо українського транзиту в Держдумі РФ. Ця тема стала ще більш актуальною після того, як через поставок по «Турецькому потоку» Угорщина відмовилася отримувати російське паливо через Україну. Новини про припинення угорського віртуального реверсу привели до того, що Київ перестав поповнювати свої підземні газові сховища, а ціни на паливо підскочили до $ 1,5 тис. за 1 тис. куб. м.

Зміцнити український газовий транзит допоміг би тристоронній консорціум за участю Києва, Москви і європейських учасників; разом з тим Україні слід повернутися до прямих постачань палива з Росії – так вона зможе задовольнити свої економічні потреби. Про це заявили в Держдумі, коментуючи ситуацію навколо газового транзиту через нашу територію.

– Для транспортування газу було б логічно створити консорціум за участю Росії, України і європейських країн, зацікавлених в збереженні транзиту в тих обсягах, які їм потрібні. Створення «Турецького потоку», «Північного потоку» і «Північного потоку – 2», до слова, також відбувалося в рамках консорціуму, – сказав глава комітету Держдуми VII скликання з енергетики Павло Завальний. – Що стосується поставок, то Україна сама видобуває близько 20 млрд куб. м газу, і цього достатньо, щоб забезпечити соціальну сферу, в тому числі житлово-комунального господарства. Київ міг би виділити власний видобуток на те, щоб задовольнити ці соціальні потреби, а вирішення економічних питань вивести під прямі поставки з Росії і СПГ з інших країн.

Тема транзиту знову привернула до себе увагу на тлі суперечок Києва з Будапештом про постачання другого російського газу через територію України. Скандал вибухнув після того, як 27 вересня російський «Газпром» і угорська MVM CEEnergy уклали два контракти на поставки в Угорщину палива з РФ – до 4,5 млрд куб. м в рік протягом наступних 15 років через «Балканський потік» (продовження «Турецького потоку») і трубопроводи Південно-Східної Європи. У Києві подачу палива в обхід української території розцінили як відмову від транзиту і підрив своєї енергетичної безпеки.

1 жовтня «Газпром» почав поставки за укладеними 27 вересня контрактами, паралельно зупинився транзит російського палива через Україну в Угорщину. Днями в ЗМІ з’явилися новини про відновлення транзиту: за даними оператора угорської газотранспортної системи (ГТС) FGSZ, приплив палива через пункт «Берегово» на кордоні з Україною становить 2,373 млн куб. м на годину. Однак в Києві припущення про продовження транзиту відкинули: як написав у Facebook глава «Оператора ГТС України» Сергій Макогон, «це не транзит, а реекспорт європейськими трейдерами газу», який вони тримали в українських підземних сховищах (ПСГ).

– Транзит – це виконання оператором ГТС заявок, які постачальник і покупець подають на точки входу і виходу. Якщо Угорщини потрібно менше газу на точці входу «Берегдароц», то значить, оператор української ГТС повинен подавати туди менше газу через точку виходу «Берегово» (ці дві точки з’єднують українську і угорську ГТС), – сказав заступник голови Фонду національної енергетичної безпеки Олексій Гривач. – Зараз російський газ надходить в Угорщину через Австрію, Сербію і Україну. Крім того, почався істотний відбір газу з угорських ПСГ (підземні сховища газу), які до початку жовтня були заповнені більше, ніж в середньому по Євросоюзу. Все в рамках контрактних зобов’язань.

З втратою угорського маршруту Київ втратив можливість отримувати газ від Будапешта по так званому віртуальному реверсу. Ця схема діє з 2015 року, коли Україна перестала закуповувати російський газ безпосередньо: формально Київ набуває паливо у європейських компаній (спочатку воно проходить через українську територію в країни Європи, а після закупівлі йде назад на Україну), але на ділі він просто забирає частину транзитних ресурсів – газ не перетинає західний кордон країни, хоча за паперами проходить як імпортований з Європи.

– Видобуток в України близько 20 млрд куб. м, споживання – близько 31 млрд, відповідно, нестачу докуповують на європейських біржових майданчиках. За фактом газ просто відбирають з транзитного потоку, а оформляється так, ніби він був куплений десь в Європі. Але його туди-сюди не ганяють: по трубі він йде в одному напрямку, – пояснив глава Інституту національної енергетики Сергій Правосудов.

Поділитись