Стало відомо, чи зможе Європа обігріти себе газом цієї зими

Стало відомо, чи зможе Європа обігріти себе газом цієї зими

За повідомленнями ЗМІ, кілька країн Європи почали використовувати запаси з підземних сховищ газу (ПСГ).

Напередодні витрати вперше за поточний сезон перевищили закачування на 70%. Критично це для Європи і наскільки вона може бути впевнена в стабільному проходженні опалювального сезону? До теперішнього моменту європейські ПСГ заповнені на 77%. Ємність сховищ складає близько 104 млрд куб. м. Відповідно, закачано на даний момент близько 81 млрд куб. м. Всі ці нескінченно переконливі цифри мало про що говорять без належного контексту.

Якщо ми порівнюємо рівень заповнювання ПСГ Європи в 2021 році з аналогічним показником минулих двох років, то неминуче помічаємо досить суттєва розбіжність – близько 18,02 млрд куб. м.

Але якщо взяти 2018 рік, то різниця буде менше – близько 9,5 млрд куб. м.

А якщо ми візьмемо більш широкий часовий горизонт, то виявимо, що ще 10 років тому сукупна потужність європейських підземних сховищ газу була менше нинішнього накопиченого обсягу. Так, в 2011 році цей показник становив близько 64 млрд куб. м. А в 2012-му він зріс до 78 млрд куб. м. При цьому Європа якимсь чином проходила опалювальний період.

Процес збільшення потужності ПСГ був не в останню чергу викликаний подіями початку 2009 року, коли стався газовий конфлікт між Москвою і Києвом, в ході якого «Газпром» був змушений перервати прокачування через територію України.

Притому пізніше сам «Газпром» нібито брав найактивнішу участь в розширенні європейських потужностей зберігання газу, що мало підвищити стабільність проходження опалювального періоду в Європі. Російська сторона брала участь в розширенні потужностей зберігання як у таких великих споживачів, як Німеччина, так і на території куди менше споживає газ Сербії.

З вищесказаного можна зробити наступний висновок: закачаний в європейські ПСГ газ – це подушка безпеки, яка спрощує проходження періоду максимального попиту на блакитне паливо. Чим цього газу більше, тим менше ризиків.

Але відбір відрізняється в залежності від погодних умов. Якщо зима тепла – відбір з ПСГ менше, якщо холодна – більше. При поточному рівні накопичених запасів у Європи є прекрасні шанси спокійно пережити зиму. Якщо, звичайно, зима буде такою, як два роки тому, або трохи холодніше. Але важливо, щоб морози не вдарили в лютому і березні, коли заповненість сховищ буде перебувати на мінімальних відмітках.

Той факт, що відбір з європейських ПСГ почав перевищувати закачування в середині жовтня, поки не свідчить ні про що. Ця подія не можна назвати чимось екстраординарним, подібне вже відбувалося в минулі роки. Хоча, звичайно, бувало, що відбір починався в кінці місяця.

Але в нинішньому році є ряд ризиків, нехарактерних для минулих років.

По-перше, в світовому масштабі спостерігається нестача пропозиції газу при підвищеному попиті. Це в кінцевому підсумку призводить до високих цін на блакитне паливо в Європі, Азії, США і на інших ринках. Ціни в АТР досі вищі за європейські (більше $ 1000 на спотових майданчиках), що робить цей регіон більш привабливим для зрідженого природного газу (СПГ).

Якщо ця ситуація збережеться (а тим більше посилиться) взимку, то в разі різкого зростання попиту на енергоносії з боку Євросоюзу може не знайтися додаткових обсягів СПГ, які могли б цей попит задовольнити.

Наприклад, Іспанія та Португалія змушені спиратися на заморські поставки. Чи варто тут нагадувати, яка ситуація виникла в Іспанії цієї зими?

По-друге, загострюється міжпаливна конкуренція – в електрогенерації вугілля тіснить газ. Але не всі держави ЄС мають можливість замістити блакитне паливо, так як вони раніше закрили свої вугільні електростанції. І для таких держав наближається зима повинна виглядати подвійно тривожно.

По-третє, в 2021 році спостерігалося падіння виробництва електроенергії на вітрових електростанціях. Знову ж таки, якщо ця ситуація збережеться або загостриться, то газу і вугілля буде потрібно більше, ніж в 2019-2020 роках навіть при порівнянних температурах.

І тут ми приходимо до невтішного для Європи висновку: поки не вирішиться поточний енергетична криза, у неї немає ніяких гарантій на безболісне проходження опалювального сезону.

Поділитись