Соняшникова олія в європейських супермаркетах продається дешевше, ніж в українських

Соняшникова олія в європейських супермаркетах продається дешевше, ніж в українських

Ціни на соняшникову олію лякали покупців ще навесні, але після того, як нам переконливо розповіли про неврожай і зростаючі ціни по всьому світу, ми трохи заспокоїлися. Світ потихеньку почав відкриватися, українці почали виїжджати за кордон і з подивом виявили, що соняшникова олія в європейських супермаркетах нерідко продається дешевше, ніж в українських. Наша знаменита “Олейна” на естонських прилавках стоїть по 1,5-1,6 євро, а соняшникова олія власних торгових марок місцевих мереж (до речі, дрібним шрифтом на пляшці написано, що це масло теж родом з України) – і зовсім по 1-1,2 євро.

І це при тому, що в Україні, яка є “номером один” серед світових виробників соняшникової олії, наш основний експортний товар продається в півтора, а то і в два рази дорожче.

Така ситуація здається образливою, несправедливою і абсурдною не тільки споживачам, але і експертам. Аналітик Олексій Кущ проводить вдале порівняння: це все одно що бензин  на заправках Саудівської Аравії раптом став би дорожче, ніж в Європі.

Які ж причини такої вселенської несправедливості? 

Причина 1. Зростання цін на зовнішніх ринках.

В Україні практично будь-який ріст цін можна пояснити двома причинами: девальвація гривні і зростання цін на зовнішніх ринках. І якщо до національної валюти сьогодні не причепишся, то зовнішні ринки завжди під рукою. 

Аналітик TeleTrade Сергій Родлер пояснює: коли вартість тієї чи іншої продукції зростає на зовнішніх ринках, вітчизняним виробникам стає невигідно продавати її за нижчою вартістю внутрішнім споживачам, тому вони поставляють її за кордон. А ціни в магазинах всередині країни підтягуються до світових.

Причина 2. Розпродують масло, куплене рік тому.

Говорячи про те, що в європейських супермаркетах ціни виявляються нижчими, ніж у нас, Марія Колесник пропонує розглядати ситуацію в кожному конкретному випадку. 

Причина 3. Низька платоспроможність українців.

За словами Олексія Куща, вітчизняні торгові мережі формують свій прибуток не стільки за рахунок зростання обсягів продажів, скільки за рахунок торговельної націнки. Пояснюється це низьким платоспроможним попитом населення, внаслідок якого торговельні мережі, навіть знизивши ціну до мінімуму, не зможуть компенсувати втрати зростанням обсягів продажів.

Причина 4. Ефект Гіффена.

Олексій Кущ розповів ще про одну цікаву причини – “ефекті Гіффена”, згідно з яким попит на певну групу соціальних товарів зростає при збільшенні ціни. 

Звучить, на перший погляд, парадоксально, хоча насправді ніякого парадоксу немає. Адже мова йде про товари, які займають в споживчому бюджеті значне місце і яким не знаходиться рівнозначної заміни.

Причина 5. Змова.

Якщо в Європі цінники можуть знизитися через конкуренцію між постачальниками з різних країн, в результаті якої українським гравцям доводиться грати “за правилами”, то в Україні цього не відбувається внаслідок монополії виробників, називає ще одну причину Сергій Родлер. 

Олексій Кущ погоджується: великі компанії на ринку вступають у змову для отримання надприбутку при повному потуранні Антимонопольного комітету.

Причина 6. Емісія долара і євро.

Однією з причин зростання світових і, відповідно, українських цін на продукти харчування експерти називають політику центробанків щодо стимулювання світової економіки – тобто емісію доларів і євро. 

Не в останню чергу завдяки цьому сьогодні ми спостерігаємо черговий виток аграрної інфляції, коли на тлі помірного зростання загального індексу цін вартість продуктів харчування злітає. 

Причина 7. “Не те” масло.

Про цю причину в коментарі “КП в Україні” розповів президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко. За його словами, 100% -ве соняшникову олію в Європі продається нітрохи не дешевше, ніж в Україні. А низькі цінники стоять не на соняшниковій, а на рослинному маслі, що, як кажуть в Одесі, дві великі різниці.

На думку експерта, поки очікування по новому врожаю позитивні, але сподіватися на зниження цін не варто через спекуляції великих гравців. У кращому випадку ціни будуть рости нарівні з інфляцій, але можуть і обігнати її, збільшившись більш ніж на 10%.

Поділитись