Сейм Латвії заморозив кадастр нерухомості до 2025 року

Сейм Латвії заморозив кадастр нерухомості до 2025 року

Введення спірної системи кадастрової вартості нерухомості заморозили до 2025 року, але що буде в 2025 році, поки неясно. Депутати Сейму Латвії прийняли рішення про замороження кадастрової вартості нерухомості в термін до 1 січня 2025 року. Відповідні поправки до закону були затверджені в остаточному читанні у четвер, 10 червня, повідомляє прес-служба Сейму. Підвищення кадастрової вартості – питання максимально гостре.

За словами голови юридичної комісії Сейму Юриса Юрашса, поки з питання перегляду всієї системи оподаткування нерухомого майна не буде прийнято рішення, яке задовольняє і уряд, і більшість депутатів Сейму, підвищення кадастрової ставки неприпустимо.

Юрашс підкреслив, що в країні податок на нерухомість зав’язаний на кадастрової вартості: чим вище кадастр, тим більше податок. Кадастрову вартість заморожують, щоб не допустити зростання податків. Затвердження нової бази кадастрової вартості очікується в період з 2025-2028 року.

Уряду доручено до 31 січня 2024 року розробити проект закону, в якому буде передбачено пропорційний розподіл податку на нерухомість в зв’язку з новою базою кадастрової вартості. Цей закон повинен вступити в силу одночасно з новими кадастровими ставками.

Уряду належить розрахувати рівну податкове навантаження на нерухоме майно для багатоквартирних та житлових будинків, якщо вони не використовуються для господарської діяльності, а також для землі, в тому числі сільськогосподарської, за рахунок зменшення ставки податку на нерухоме майно.

Спочатку проект зі зміни кадастрової вартості об’єктів нерухомості, розроблений Державною земельною службою та Міністерством юстиції, пропонує в якості нової точки відліку приймати середню ринкову ціну нерухомості станом на 1 липня 2019 року.

З неї буде обчислюватися податок на нерухомість, ставка якого складе 0,2% -3% від кадастрової вартості. Відповідно, чим вище кадастр, тим більша сума податку. Реалізація такого плану привела б до того, що загальна кадастрова вартість землі і будівель в Латвії після переоцінки зросла б на 29,86 млрд євро в порівнянні з поточними цінами, свідчать дані Державної земельної служби (ДЗС).

Після публікації результатів підрахунків аналітики і підприємці в сфері нерухомості розкритикували розроблену Земельної службою нову систему розрахунку кадастрової вартості об’єктів і прийшли до висновку про те, що нова методика недопрацьована і неефективна.

Основну претензію до нової системи розрахунку озвучив сертифікований оцінювач нерухомої власності Артур Журомскіс. Спеціаліст вказав, що ті інструменти і методологічна база, яку Земельна служба використовувала при розробці методики – а це узагальнення кадастру і отримані від угод відомості – виключають можливість виведення якісної оцінки вартості всіх об’єктів нерухомості.

Поділитись