Саудівська Аравія повертає ринок нафти у світі

Саудівська Аравія повертає ринок нафти у світі

Зараз на нафтовому ринку панує відчуття 1980-х років. Якщо ви сподіваєтеся, що у 2020-х роках спостерігатиметься пік і спад викидів вуглецю, що нам необхідно, щоб запобігти катастрофічному глобальному потеплінню, це дуже гарна новина.

Про це передає Bloomberg.

Рішення Саудівської Аравії на вихідних скоротити видобуток сирої нафти на один мільйон барелів повторює модель, якої ми не бачили з часів до народження де-факто правителя країни принца Мохаммеда бін Салмана. «Ми зробимо все необхідне, щоб забезпечити стабільність на цьому ринку», — сказав його зведений брат, міністр енергетики країни, принц Абдулазіз бін Салман, після зустрічі Організації країн-експортерів нафти на вихідних, яка також розширила інтереси інших країн. існуючі скорочення до 2024 року.

Це заклик до стабільності нагадує про риторику, яку вперше запровадив найвідоміший попередник принца Абдулазіза, шейх Ахмед Закі Ямані. Протягом своєї 24-річної кар’єри на посаді міністра нафти королівства до 1986 року Ямані пропагував цінову стабільність як ключову мету глобальної енергетичної політики, а його країна використовувала свої безпрецедентні запаси сирої нафти, щоб гарантувати цю мету.

Рідко це завдання було складнішим, ніж після другого нафтового шоку на початку 1980-х років. З одного боку, європейські країни, які потрапили під дію ембарго на нафту 1973 року, відчували різке зростання видобутку, оскільки інвестиції у внутрішні родовища, такі як Північне море, почали приносити плоди. Тільки Великобританія збільшила видобуток більш ніж на мільйон барелів на добу між 1979 і 1985 роками.

Вітри змін

Те ж саме відбувалося в Радянському Союзі, де демографічний бум і стагнація продуктивності сільського господарства означали, що Москва мусила продавати дедалі більші обсяги сирої нафти, щоб заплатити за імпорт зерна, щоб прогодувати свої міста.

Попит також відчував труднощі. Ембарго 1973 року змусило країни-споживачі шукати альтернативи нафті. Мазут, який виробляв близько чверті світової електроенергії на початку 1970-х років, швидко впав до рівня нижче 5%, з якого його вже ніколи не відновити. Споживання нафти в Європі та Радянському Союзі,  на яке припадає чотири з 10 додаткових барелів, спожитих між 1965 і 1980 роками, сповільнювалося до повної зупинки. Попит у цих двох регіонах більше ніколи не наближався до 25 мільйонів барелів, які використовувалися в 1979 році. 

Тим часом голова Федеральної резервної системи Пол Волкер невпинно підвищував процентні ставки, намагаючись приборкати інфляцію, спричинену нафтовою кризою попереднього десятиліття, що ще більше обмежує попит на нафту.

ОПЕК також мала проблеми вдома. Ірано-іракська війна призупинила постачання від двох найбільших виробників. У погоні за стабільністю єдиним вибором Саудівської Аравії було скорочувати і скорочувати, відчайдушно намагаючись обмежити власну пропозицію, щоб утримати ринок у рівновазі. Це спричинило серйозні витрати: до 1985 року королівство майже втратило роль найбільшого експортера сирої нафти до СРСР. Ріал зазнав серії девальвацій , поки він остаточно не був прив’язаний до долара в 1986 році.

Єдиною яскравою плямою у всьому цьому хаосі був вплив на клімат. На початку 1980-х небагато приділяли особливу увагу вуглекислому газу, але всі ці потрясіння у сфері викопного палива мали помітно позитивний ефект. Викиди впали приблизно на 3,7% між 1979 і 1982 роками, падіння майже таке ж різке, як падіння на 4,9% під час пандемії 2020 року. Якби цей імпульс зберігався протягом чотирьох десятиліть з 1982 року, наш нинішній вуглецевий слід становив би приблизно чверть від його теперішній розмір.

Очищення

Схожість із сьогоденням разюча. Знову ми маємо уряд у Москві, який невпинно експортує сиру нафту в рамках кампанії «все або нічого», щоб поповнити свої хиткі валютні резерви. Федеральна резервна система знову натиснула на гальма світовій економіці. Знову найбільше джерело граничного попиту на нафту за попередні десятиліття — цього разу Китай, а не Західна та Східна Європа — падає.

Тим часом технологічне заміщення йде повним ходом. Подібно до того, як у 1970-х і 1980-х імпортери нафти поспішали будувати вугільні та атомні станції та закривати мазутні генератори, зараз вони вимагають закупівлі транспортних засобів із меншими викидами. Кожен п’ятий автомобіль, проданий у світі цього року, буде оснащений розеткою. У Китаї та Європейському Союзі частки ринку електромобілів складатимуть близько третини та чверті відповідно.

Спроби Саудівської Аравії врегулювати ці протиріччя рідко закінчуються добре. Зараз Ер-Ріяду потрібно, щоб ціни на нафту були приблизно на 14% вищими, щоб компенсувати падіння доходу від 1,5 мільйона барелів, які він скоротив з початку квітня. Фактично, навіть після шоку та благоговіння від останнього зниження у вихідні, вони приблизно на 3,4% нижчі.

У 1980-х роках подібні до Самсона спроби королівства нести на своїх плечах увесь світовий ринок нафти закінчилися шокуючим розворотом. Коли принцу Мохаммеду бін Салману виповнилося кілька тижнів і у вересні 1985 року фільм «Назад у майбутнє» посів перше місце в касових зборах США, Ямані відмовився від своєї політики стриманості, знижуючи ціни та вільно знімаючи фільми, аж до початку 1990-х років випуск майже потроївся. Коли Ер-Ріяд вирішив вільно накачувати нафту, виявилося, що у світу дійсно є безмежний апетит до сирої нафти.

Якщо нинішня стриманість Саудівської Аравії завершиться ще одним поворотом — те, що ми спостерігали коротко під час її короткого стрибка виробництва на початку 2020 року — прискорений енергетичний перехід поставить королівство перед тривожним питанням. Можливо, цього разу, коли саудівці відкриють крани, світ більше не потребуватиме того, що вони продають?

Поділитись