Санкції ЄС не торкнуться газового сектора Росії

Санкції ЄС не торкнуться газового сектора Росії

Глава МЗС Австрії Александер Шалленберг заявив, що ЄС у разі ескалації конфлікту в Україні запровадить серйозні санкції проти Росії. Але обмеження не стосуватимуться газового сектору, а також безглузді проти «Північного потоку — 2». За словами міністра, Європа залежить від енергії з РФ і не може змінити цього відразу. Він також зазначив, що нинішня ситуація з Росією має послужити уроком Китаю, який може зробити свої висновки, якщо Захід виявить слабкість перед військовими загрозами. З політикою санкцій не погоджується і прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер. На його думку, вони неефективні і шкодять, зокрема, і самому Євросоюзу. Проте експерти вважають, що Брюссель не змінить найближчим часом своєї риторики щодо Москви, але намагатиметься захистити чутливі сфери від рестрикцій.

Євросоюз готує великий пакет санкцій проти Росії в економічній та фінансовій сферах на випадок ескалації навколо України. Про це в інтерв’ю газеті Die Presse am Sonntag заявив глава МЗС Австрії Александер Шалленберг. Він підкреслив, що рестрикції не торкатимуться енергетичної сфери.

«Ми в Європі певною мірою залежимо від енергії з Росії. Ми не зможемо змінити це відразу, якщо ми хочемо отримувати тепло та електрику», — визнав міністр.

За його словами, частка відновлюваних джерел енергії в Австрії значно зросла останнім часом, однак серед них не представлена ​​атомна енергетика.

«Австрія відкидає ядерну енергетику. Якщо ми виключимо з рівняння ядерну енергію, вугілля, а потім ще й газ, то ми маємо проблему», — пояснив Шалленберг.

Він також вважає, що санкції проти «Північного потоку — 2» є безглуздими, оскільки газопровід ще навіть не введений в експлуатацію і тому не може розглядатися як загроза. При цьому глава МЗС Австрії висловив упевненість у тому, що залежність Європи та РФ в енергетичній сфері є взаємною, оскільки Москві потрібні доходи від ресурсів.

Він також зазначив, що ЄС готовий до відкритого діалогу з РФ на рівних, інакше їй доведеться зважати на «дуже точну, недвозначну і швидку» відповідь Брюсселя на її нібито агресивні дії. За словами Шалленберга, Євросоюз не може зараз виявити слабкість у відносинах із Росією, оскільки за цією ситуацією уважно спостерігає інший великий гравець на світовій арені.

Є третя сторона, яка уважно стежить за ситуацією, — Китай. І якщо китайці дійдуть висновку, що Захід поступається перед військовими загрозами, це матиме далекосяжні наслідки», — вважає міністр.

Енергетичне питання

Про значну залежність Європи від постачання російського газу великі міжнародні компанії попереджали і Сполучені Штати, які також готують пакет санкцій проти Москви у контексті ситуації з Україною. Як повідомило 15 січня агентство Reuters з посиланням на обізнані джерела, представники Держдепартаменту на чолі зі старшим радником відомства з енергетичної безпеки Амосом Хохштейном звернулися безпосередньо до компаній, щоб з’ясувати, наскільки можливі перебої з поставками з РФ можуть зашкодити Європі.

“За інформацією з джерел у галузі, компанії заявили представникам американської влади, що глобальні запаси газу знаходяться на низькому рівні, а для заміщення великих обсягів поставок з Росії газу є мало”, – повідомило агентство.

Один із співрозмовників Reuters також зазначив, що американські чиновники обговорювали тему незапланованих ситуацій в енергетичній сфері та з Єврокомісією.

«Сполучені Штати обіцяли підтримати Європу у разі перебоїв з енергією, спричинених конфліктом чи санкціями. Амос звертається до великих виробників ЗПГ та таких країн, як Катар, щоб дізнатися, чи зможуть вони допомогти Сполученим Штатам», – уточнив високопосадовець Держдепу.

Як підкреслило агентство, якщо постачання палива з Росії скоротяться, Європа буде змушена шукати їм заміну на ринку зрідженого природного газу (ЗПГ). Проте там серйозну конкуренцію європейцям можуть скласти азіатські споживачі ЗПГ в особі Китаю та Японії, які також зіштовхнулися з енергетичною кризою, пише Reuters.

Політика санкцій, на яку орієнтується Євросоюз, не отримує одностайного схвалення у країнах ЄС. Так, прем’єр-міністр Баварії, лідер Християнсько-соціального союзу Маркус Зедер 22 січня в інтерв’ю німецькій газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung заявив, що обмеження не мають очікуваного ефекту і шкодять самому Євросоюзу загалом та Німеччині зокрема.

Поділитись