Росіяни вивели із банків рекордний в історії обсяг валюти

Росіяни вивели із банків рекордний в історії обсяг валюти

У той час, як над Росією опускається «валютна» залізна завіса і все більше банків втрачають можливість проводити операції в доларах та євро, російські громадяни поспішають врятувати залишки своїх накопичень, евакуюючи гроші з «токсичних» кредитних організацій. За січень–липень обсяг валюти, який фізособи зберігають на банківських рахунках у Росії, скоротився максимально за всю історію спостережень — на 22,5 млрд доларів, випливає із статистики ЦБ РФ. Роздрібні клієнти, які зустріли війну, маючи в банках практично рекордний обсяг валюти, вивели кожен четвертий долар, встановивши рекорд з відтоку як у абсолютному, так і відносному вираженні.

В результаті загальний обсяг валютних рахунків та вкладів громадян з 96,1 млрд. доларів скоротився до 73,6 млрд., що стало мінімумом за 10 років. Частка валюти у банківських заощадженнях населення опустилася до історичного мінімуму – 11,5% (за даними ЦБ РФ на червень).

Три чверті суми пішло з банківської системи під час паніки кінця лютого та початку березня, зупинити яку ЦБ вдалося лише жорсткими обмеженнями на зняття готівки та виведення коштів за кордон.

Але «відлига» у валютному регулюванні з дозволом переводити за кордон до 1 млн. доларів на місяць породила нову хвилю відтоку.

“У спробі уникнути збільшених ризиків і санкцій російські домогосподарства зосередилися на накопиченні заощаджень за кордоном”, – пишуть аналітики БКС.

За їхньою оцінкою, за перше півріччя росіяни вивели за кордон 14 млрд доларів. При цьому лише у червні відтік досяг 5 млрд доларів, хоча до війни не перевищував 1 млрд на місяць.

«Одним із основних напрямів грошових переказів із Росії стали країни СНД», — зазначають у БКС. Потоки у напрямі Казахстану зросли на 793%, до Грузії — на 735%, до Азербайджану — на 667%, до Вірменії — на 530%, до Узбекистану — на 423%.

У другій половині року росіяни можуть вивести за кордон ще 54 млрд доларів — зараз фізособи забезпечують 60% чистого відтоку приватного капіталу, і ця тенденція, швидше за все, збережеться, якщо обмеження з боку влади залишаться ослабленими, прогнозують у БКС.

Трохи раніше співробітників “Сбербанка” РФ змусили видалити Telegram з робочих комп’ютерів. Повідомлення з вимогою позбавитися програми розіслав HR-відділ. Про це пише Baza із посиланням на банківських працівників.

За словами співрозмовника видання, керівництво хоче замінити Telegram на корпоративний Сберчат. В останній співробітники поки що переходять неохоче, продовжуючи листуватись у звичному месенджері.

HR-відділ також попередив колег про проведення можливих перевірок. Слідкуватиме за виконанням доручення служба безпеки компанії.

Поділитись