Голова комітету з питань енергетики та ЖКГ Андрій Герус Верховної Ради України звинуватив Росію у блокуванні постачання вугілля Києву з Казахстану. За словами депутата, усі відповідні поставки у листопаді заблоковані. Він зазначив, що блокування йде «на рівні РЗ, яке не підтверджує транзит вагонів з таким вугіллям через РФ». Герус уточнив, що обмеження накладено тільки на енергетичне вугілля і не стосується постачання коксівного вугілля.
Про це він повідомив у своєму Telegram-каналі.
Найбільші українські компанії теплової генерації купують енергетичне вугілля у США, Польщі, Казахстані та Росії. Його дефіцит виник у країні з початку року, тому на неповну потужність працює рекордна кількість блоків ТЕС. За інформацією Forbes, за перше півріччя Казахстан відправив в Україну 491,7 тисяч тонн вугілля.
Раніше у Москві попередили про припинення постачання вугра в Україну з 1 листопада. У Мінекономрозвитку пояснили, що постачання припиняться через попит, що росте, в Росії і необхідність забезпечити внутрішній ринок. Представники відомства додали, що останніми роками Росія була основним постачальником вугілля промислових та енергетичних підприємств України, незважаючи на складні політичні відносини.
Перший заступник голови комітету Держдуми з енергетики Ігор Ананських зазначив, що припинення постачання пов’язане з відсутністю нових договорів між Києвом та російськими вугільними компаніями, і в цьому питанні немає політики.
У першому півріччі Україна наростила імпорт російського вугілля на 12,5 відсотка, порівняно з тим же періодом минулого року, до 6,7 мільйона тонн. Російські постачальники заробили на цьому 587,8 мільйонів доларів. Київ відмовився просити Москву відновити постачання вугілля за будь-яких обставин.
25 жовтня оператор енергосистеми України “Укренерго” заявив про серйозний дефіцит вугілля. Запаси палива на складах енергокомпаній країни з 18 жовтня скоротилися на 6,5 відсотка до 583,4 тисяч тонн. Це майже вп’ятеро менше, ніж має бути. Через це протягом останнього місяця кожен другий блок державних теплоелектростанцій (ТЕС) перестав функціонувати. Після цього Герус назвав позицію Москви про припинення постачання «схожої на енергетичну війну».
Раніше повідомлялося, що Україна отримає дві партії вугілля із США, загальний обсяг становитиме 150 тисяч тонн. Перша партія палива очікується у грудні цього року, друга – у січні 2022-го. Це вже другий вугільний контракт між США та Україною. Перший був підписаний раніше у серпні на постачання 75 тисяч тонн вугілля.