Росія готова пустити іноземні судна до портів України, але за однієї умови

Росія готова пустити іноземні судна до портів України, але за однієї умови

Росія готова пропустити до українських портів додаткові іноземні судна для вивезення пшениці, але перевірятиме їх спільно з Туреччиною, щоб на них не провезли зброю. Про це ЗМІ заявило високопоставлене обізнане джерело. Цю інформацію підтвердили в РФ, уточнивши, що Москва не має наміру перешкоджати експорту українс ького продовольства. За словами джерела, переговори щодо зернового питання можуть відбутися в Стамбулі вже цього тижня у чотиристоронньому форматі: РФ, Україна, Туреччина та ООН.

Опитані експерти вважають, що допомогти з вивозом зерна з українських портів можуть насамперед чорноморські держави — Туреччина, Румунія та Болгарія.

Найближчими днями Туреччина планує прийняти представників Росії, України та ООН для переговорів щодо відновлення експорту зерна з портів Чорного моря. Як уточнило джерело, переговори можуть відбутися вже цього тижня у форматі «3+1» (Росія, Україна, ООН + Туреччина).

Раніше турецькі ЗМІ повідомили: не виключено, що у зустрічі візьмуть участь президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш. Про склад делегації з російської та української сторін не повідомлялося.

На зустрічі делегації зосередяться виключно на проблемах вивезення зернових і не торкатимуться інших політичних та дипломатичних аспектів. У травні Реджеп Тайїп Ердоган запропонував провести у Стамбулі тристоронню зустріч РФ, України та ООН.

— Цю пропозицію президента Ердогана, як і багатосторінкові пропозиції Італії та Франції щодо політичного врегулювання, ми не розглядаємо. Наразі зосередилися на проблемі з вивезенням зернових. Переговорний трек з Україною з квітня припинено за її ініціативою, але предметно щодо зерна через Туреччину та ООН ми зараз домовляємося, — пояснило джерело.

21–22 червня у Москві побувала делегація міноборони Туреччини. У російському силовому відомстві за підсумками зустрічі зазначили: «Сторони домовилися продовжити переговори про потенційний безпечний морський коридор у Чорному морі для експорту зерна з України після переговорів у Москві».

27 червня глава управління з комунікацій адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун заявив, що Анкара «з обережним оптимізмом» розраховує на конкретний прогрес із запуску координаційного центру в Стамбулі. Він контролюватиме вивіз зерна з українських портів.

Переговори ускладнюють заяви Києва про те, що Туреччина допомагає збувати крадене з українських теренів зерно. На початку червня напередодні візиту Сергія Лаврова до Анкари посол України в Туреччині Василь Боднар звинуватив турецьку сторону в закупівлі зерна, вивезеного з українських територій.

Після цього Бі-бі-сі випустили статтю, де заявили, що як мінімум дві баржі з пшеницею з українських територій вирушили в турецькі порти Іскендерун, Карасу та Самсун. Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу відреагував на ці звинувачення та заявив, що Анкара розслідувала заяви про відправку українського зерна до Туреччини і не знайшла жодних доказів. “Ми бачили, що в документах (рахунок-фактурах) порт відправлення суден і країна походження товарів – Росія”, – підкреслив міністр.

Наприкінці червня заступник міністра аграрної політики України Тарас Висоцький заявив, що починаючи з 24 лютого РФ вивезла з українських територій щонайменше 400 тис. т зерна. З аналогічними звинуваченнями виступив і держсекретар США Ентоні Блінкен. За його словами, «є повідомлення, що заслуговують на довіру, що Росія краде зерно з України, щоб продати його для власної вигоди».

27 червня представники G7 і країн ЄС закликали Росію розблокувати українські чорноморські порти для експорту продовольства.

Поділитись