Росія готова пропустити до українських портів додаткові іноземні судна для вивезення пшениці, але перевірятиме їх спільно з Туреччиною, щоб на них не провезли зброю. Про це ЗМІ заявило високопоставлене обізнане джерело. Цю інформацію підтвердили в РФ, уточнивши, що Москва не має наміру перешкоджати експорту українс ького продовольства. За словами джерела, переговори щодо зернового питання можуть відбутися в Стамбулі вже цього тижня у чотиристоронньому форматі: РФ, Україна, Туреччина та ООН.
Опитані експерти вважають, що допомогти з вивозом зерна з українських портів можуть насамперед чорноморські держави — Туреччина, Румунія та Болгарія.
Найближчими днями Туреччина планує прийняти представників Росії, України та ООН для переговорів щодо відновлення експорту зерна з портів Чорного моря. Як уточнило джерело, переговори можуть відбутися вже цього тижня у форматі «3+1» (Росія, Україна, ООН + Туреччина).
Раніше турецькі ЗМІ повідомили: не виключено, що у зустрічі візьмуть участь президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш. Про склад делегації з російської та української сторін не повідомлялося.
На зустрічі делегації зосередяться виключно на проблемах вивезення зернових і не торкатимуться інших політичних та дипломатичних аспектів. У травні Реджеп Тайїп Ердоган запропонував провести у Стамбулі тристоронню зустріч РФ, України та ООН.
— Цю пропозицію президента Ердогана, як і багатосторінкові пропозиції Італії та Франції щодо політичного врегулювання, ми не розглядаємо. Наразі зосередилися на проблемі з вивезенням зернових. Переговорний трек з Україною з квітня припинено за її ініціативою, але предметно щодо зерна через Туреччину та ООН ми зараз домовляємося, — пояснило джерело.
21–22 червня у Москві побувала делегація міноборони Туреччини. У російському силовому відомстві за підсумками зустрічі зазначили: «Сторони домовилися продовжити переговори про потенційний безпечний морський коридор у Чорному морі для експорту зерна з України після переговорів у Москві».
27 червня глава управління з комунікацій адміністрації президента Туреччини Фахреттін Алтун заявив, що Анкара «з обережним оптимізмом» розраховує на конкретний прогрес із запуску координаційного центру в Стамбулі. Він контролюватиме вивіз зерна з українських портів.
Переговори ускладнюють заяви Києва про те, що Туреччина допомагає збувати крадене з українських теренів зерно. На початку червня напередодні візиту Сергія Лаврова до Анкари посол України в Туреччині Василь Боднар звинуватив турецьку сторону в закупівлі зерна, вивезеного з українських територій.
Після цього Бі-бі-сі випустили статтю, де заявили, що як мінімум дві баржі з пшеницею з українських територій вирушили в турецькі порти Іскендерун, Карасу та Самсун. Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу відреагував на ці звинувачення та заявив, що Анкара розслідувала заяви про відправку українського зерна до Туреччини і не знайшла жодних доказів. “Ми бачили, що в документах (рахунок-фактурах) порт відправлення суден і країна походження товарів – Росія”, – підкреслив міністр.
Наприкінці червня заступник міністра аграрної політики України Тарас Висоцький заявив, що починаючи з 24 лютого РФ вивезла з українських територій щонайменше 400 тис. т зерна. З аналогічними звинуваченнями виступив і держсекретар США Ентоні Блінкен. За його словами, «є повідомлення, що заслуговують на довіру, що Росія краде зерно з України, щоб продати його для власної вигоди».
27 червня представники G7 і країн ЄС закликали Росію розблокувати українські чорноморські порти для експорту продовольства.