Верховна Рада прийняла за основу депутатський законопроект №2133 про захист прав боржників при здійсненні колекторської діяльності, який пропонує заборонити колекторам залякувати боржників, дезінформувати їх, погрожувати і надавати їм неправдиві дані щодо їх заборгованості. Про це розповів засновник фінансової компанії “Алькор-інвест” Ярослав Краснопевцев, передають Деньги.ua.
“Я дуже сподіваюся, що в нього внесуть безліч правок і запросять на обговорення представників ринку. Що нового він нам принесе? В першу чергу варто відзначити, що цей закон більше схожий на популізм перед виборами, так як в Україні більше 25 мільйонів чоловік хоч раз брали без заставні кредити у банків або у фінансових компаній. Тобто більш ніж кожен другий громадянин України причетний до грошово-кредитних взаємин”, – сказав Краснопевцев.
За його словами, всі гравці цього ринку, який вже досяг мільярдів гривень, вже давно чекали врегулювання даної діяльності, але в даному випадку законодавець вчинив в гірших традиціях минулих років і замість того, щоб запозичити успішний багаторічний західний досвід, списав 80% з того закону , який кілька років тому прийняли в Росії, після того як у них по країні прокотилася хвиля шахрайства, пов’язаного з кредитними спілками.
Також він додав, що закон передбачає поняття колекторської діяльності і передбачає регулятора в особі Кабінету міністрів, яким буде видавати ліцензії, обробляти скарги, забирати ліцензії, карати і т.д.
“Логічно, що люди, які не хочуть платити за боргами і їм не подобається, що їм телефонують, писатимуть скарги новому умовного регулятору. У моєму розумінні, будь-яка не врегульована законодавством ліцензія, це прецедент для корупції. У законі дійсно багато “батогів” для тих, хто здійснює стягнення, врегульовано кількість і періодичність дзвінків позичальникові, заборона на дзвінки на роботу і не пов’язаних з кредитом 3 особам “, – сказав Краснопевцев.
Що заборонили
Застосування фізичної сили за межами дозволеного, обмежили час візитів додому і їх кількість.
Хто постраждає
“Однозначно в разі прийняття закону в тому вигляді, в якому він є постраждають сумлінні позичальники, яких більшість і велика частина населення, які скаржаться на дорогі кредити, адже саме їм доведеться платити за тих, хто не платить. Ефективність стягнення проблемної заборгованості значно знизиться. Якщо стягувати в рамках цього закону, в суди за такими боргами найчастіше подавати не вигідно, так як судовий збір постійно дорожчає і часто може прирівнюється до суми заборгованості, та й служби судових приставів як в сусідніх країнах у нас немає, а виконавці за такими боргами діють не дуже ефективно”, – сказав експерт.
Що загрожує “неслухняним” колекторам
В пояснювальній записці до закону сказано, що за порушення порядку здійснення колекторської діяльності загрожує адміністративний штраф від 5 тисяч до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – за порушення під час врегулювання простроченої заборгованості з житлово-комунальних послуг. А також від 20 тисяч до 50 тисяч неоподатковуваних мінімумів, якщо порушення пов’язані з отриманням доходу в особливо великих розмірах, тобто якщо сума доходу мінімум в 1 тисячу разів перевищила неоподатковуваний мінімум.