Глава польської PGNiG Пшемислав Вацлавський закликав “Газпром” наростити постачання газу, оскільки заповнюваність сховищ Західної Європи перебуває “на рекордно низькому рівні”. Топ-менеджер додав, що зима може бути дуже важкою через високі ціни на газ, що зберігаються. Сьогодні вартість палива вперше із жовтня перевищила $1200 за 1 тис. кубометрів. Ця зима може виявитися важкою для Польщі та інших країн Європи, заявив голова польського енергетичного концерну PGNiG Пшемислав Вацлавський.
«Вартість газу зараз дуже висока. Як ви, ймовірно, знаєте, попит у Європі зараз набагато вищий, ніж пропозиція. Існує ризик того, що зима буде тяжкою», – сказав він.
Ціна 1 тис. кубометрів газу в Європі сьогодні вперше з жовтня подолала позначку $1200. Зростання склало майже 8%, і за прогнозами Варшави, вкрай висока вартість газу збережеться до початку весни 2022 року. Після цього, на думку Вацлавського, ціни на газ знизяться.
“Зниження буде суттєвим, проте все одно ціни стабілізуються на набагато вищому рівні, ніж це було в минулому”, – вважає він.
У зв’язку з цим глава PGNiG закликав «Газпром» збільшити обсяги газу, що експортується в Європу – щоб регіон був «у більшій безпеці».
Похолодання в Європі може стати найсильнішим за останні 30 років.
Біржові ціни на газ у Європі цієї осені досягли рекордних значень, перевищивши у певний момент позначку $1900 за 1 тис. кубометрів. Після того як «Газпром» розпочав прокачування газу до євросховищ, ціни пішли вниз, але залишилися високими. Причинами різкого зростання вартості палива експерти називають холодні зиму та весну 2021 року, що виснажили газові сховища Європи.
Польська нафтогазова компанія PGNiG наприкінці жовтня вже просила російський «Газпром» знизити ціни за «Ямальським контрактом» 1996 року, який спливає у 2022 році. У Варшаві заявляли, що продовжувати його не планують і мають намір знайти альтернативу російському газу.
Останнім часом ми спостерігаємо безпрецедентне зростання цін на природний газ на європейському оптовому ринку. Ця неординарна ситуація є підставою для перегляду цінових умов, на яких ми купуємо паливо за Ямальським контрактом. На наш погляд, є можливість знизити ціну на газ, що поставляється нам», — заявив голова правління PGNiG Павло Маєвський.
Офіційна Варшава у свою чергу вважає, що Євросоюз має змусити російську газову компанію збільшити постачання існуючих газопроводів через Україну та Польщу — щоб забезпечити стабільне постачання паливом Європи цієї зими.
Новий міністр клімату та навколишнього середовища Польщі Ганна Москва вважає, що «Газпром» не бажає збільшити постачання до Європи через затримки у процесі сертифікації газопроводу «Північний потік — 2», передає агентство «Прайм».
«Доки питання СП-2 не буде остаточно вирішене, ми не можемо бути впевнені, що «Газпром» поводитиметься порядно. Ми переконані, що це пов’язано з процесом сертифікації. А процес сертифікації займе ще якийсь час», – сказала вона.
Президент РФ Володимир Путін раніше наголошував, що «навіть у найскладніші періоди холодної війни ми регулярно, на постійній основі повністю виконуючи свої контрактні зобов’язання, постачали газ до Європи».
6 грудня «Газпром» повідомив, що із підземних газових сховищ у Європі відібрали майже 25% закачаного цього року газу.
“Газпрому” належить третина газового ринку, частка НОВАТЕКу на європейському ринку ЗПГ – близько 20%. Крім цього, якщо погода підведе держави Старого Світу, про свій порятунок повинні подумати самі держави Європи, за допомогою укладання нових контрактів», — вважає керуючий партнер WMT Consult Катерина Косарєва.