Майже всі банки РФ втратили доступ до операцій з доларами та євро

Майже всі банки РФ втратили доступ до операцій з доларами та євро

Над російською банківською системою стрімко опускається «валютна завіса», що відрізає дедалі більше банків від операцій у доларах та євро. На даний момент майже всі російські банки втратили доступ до закордонних коррахунків, без яких валютні операції неможливі, повідомила голова комітету Асоціації банків Росії з ризиків Олена Букіна. Різниця між санкційними та несанкціонними практично стерлася, нарікала вона на майданчику Аналітичного центру «Форум».

«У нас відключаються коррахунки. Наразі залишилися одиниці, у яких працюють коррахунки. Здебільшого вони вже в непрацюючому порядку стоять навіть якщо банк не потрапив під санкції», — констатувала Букіна.

В результаті кількість зарубіжних переказів, які російські банки здатні провести, абсолютно не покриває запитів фінансового сектора, сказала вона, додавши, що тиск на російську економіку посилюється.

У травні про закриття коррахунків у євро російських банкірів повідомила австрійська Raiffeisenbank International, клієнтом якої серед інших був банк «Тінькофф».

У серпні листи щастя про розрив кореспондентських відносин російські банки почали отримувати зі США. Найбільший у Штатах за активами банк JP Morgan повідомив російських клієнтів про припинення обслуговування коррахунків, зробивши виняток лише для Газпромбанку (через який відбуваються розрахунки за газ) та структур Московської біржі.

Під удар потрапили як невеликі, і великі банки, у яких коррахунки закриються з першого вересня. Після JPM проводити доларові операції для російських колег відмовився Citibank. Відкриті коррахунки залишаються у доньок іноземних банків (Райффайзенбанк, Юнікредит), яким путін своїм указом заборонив йти з Росії.

І хоча не всі ниточки, що пов’язують російську економіку зі світовою, перерізані, долар і євро поступово йдуть на другий план, каже Єгор Жильников, аналітик ПСБ. Замість традиційних світових валют економіці доведеться вчитися з китайським юанем, оборот якого на Московській біржі з початку року зріс більш ніж у 50 разів.

У четвер, 18 червня, обсяг юаневих торгів на короткий час перевищував суму операцій з доларами (у парах із розрахунками «завтра»), і цей тренд продовжиться, вважає фінансовий директор Експобанку Ернст Беккер: «До кінця року ми ще не раз побачимо зростаючі обороти у торгівлі юанем. Закріплення домінуючого положення китайської валюти на російському ринку очікується вже на початку 2023 року».

За даними SWIFT, у липні Росія увійшла до топ-3 офшорних ринків юаня з часткою 3,9%. Це майже вчетверо більше, ніж у квітні, коли на РФ припадало лише 0,62% юаневих транзакцій у світі. «З огляду на токсичність долара та євро для російського ринку, швидше за все, юань-рубль скоро стане основною торговою парою на нашому ринку», — погоджується Єгор Сусін, керуючий директор ДПБ Private Banking.

Поділитись