Економіки світу, як провідні, так і ті, що слабші, починають підводити невтішні підсумки цього року. І з великою тривогою зазирають у майбутнє. Коли країни зможуть повернути докризові обсяги економіки, поки навіть складно прогнозувати. Економічні збитки, швидше за все, буде довгим, попереджають експерти. Внутрішній валовий продукт Євросоюзу в 2 кварталі нинішнього високосного року показав рекордне падіння – майже на 14,5%.
У середини 2020 розмір німецької економіки повернувся на рівень 2011 року, іспанської – 2002 а економіка Італії була відкинута в початок 90-х. У жовтні в єврозоні настрою трохи покращилися: в промисловості, торгівлі та будівництві, але в той же час погіршилася ситуація в секторі послуг.
К. Лагард: європейська економіка втратила імпульс.
Крістін Лагард, голова Європейського центрального банку: “Звичайно, останні новини про вакцину виглядають обнадійливими, але недавній сплеск випадків коронавірусу і пов’язане з цим повторне використання стримуючих заходів посилили без того підвищений рівень невизначеності.
Після часткового і нерівномірного відновлення реального зростання ВВП в 3-му кварталі останні дослідження показують, що економічна активність в зоні євро в 4-м кварталі втратила імпульс “.
Brexit відгукнувся.
Про наймасштабнішому за 300 років спаді економіки оголосила Великобританія. ВВП втрачає понад 11%. І навіть в 2025 році обсяг британської економіки буде на 3% менше, ніж очікувалося.
Сполучене Королівство вимушено оголосило найбільшу в своїй історії програму запозичення в мирний час. Загальний обсяг позики – 526 мільярдів доларів, а це 19% ВВП країни.
Пандемія як удар по продовольчій безпеці.
У розгубленості перед несподіваною епідемією європейські уряди один за одним вводили жорсткий карантин. Звичайно, рятували населення. Але зупиняли підприємства і торгівлю, а люди, замкнені в чотирьох стінах, позбавлялися доходів. Ось і ростуть черги в так звані банки продовольства, втім, і там запаси вичерпуються.
Анна Гілаберт, доброволець асоціації “Ла Фронтера”: “До пандемії набагато більше було пожертвувань до фонду безкоштовного продовольства. А тепер вже не знаємо, як поповнювати запаси”.
“Я заробляю 512 євро. На ці гроші потрібно прогодувати сім’ю, оплатити школу дітям, заплатити за будинок. Ось і рахуйте”.
“Я знову приходжу сюди, щоб дочки не голодували, єдиний порятунок”.
Людські турботи як красномовне відображення проблемної ситуації і в зоні євро, і в глобальній економіці. Така ж картина в Сполучених Штатах Америки.
Експерти підрахували, що приблизно кожен шостий американець сьогодні знаходиться в продовольчої небезпеки. Люди втрачають роботу, як наслідок – не можуть прогодувати себе і сім’ю.
“Ми розуміємо, що жити в умовах браку продуктів нам ще років зо два”.
“Втратити роботу – це боляче. Особливо складно приховувати від своїх дітей цю паніку”.
Новий рік підступає – оптимізм тане.
Розпочалася нова хвиля пандемії – вступають в силу нові обмеження: комендантська година, закриття магазинів, салонів і кафе, скасування спортивних і культурних заходів, скорочення транспортних послуг та закриття шкіл, а то і ізоляція цілих районів.
А в Україні оригінальний карантин вихідного дня, адже повний локдаун економіка не потягне. З січня промислове виробництво вже впало майже на 7%.
Юрій Атаманюк, економічний експерт (Україна): “Влада не вводить локдаун з однієї причини …. Їх просто знесуть. У Франції, Німеччині там скільки було карантинних протестів, і це країни, де люди отримують дотації. Згадайте України, ринок закрили фермерам – викидали огірки”.
А національні економіки ЄС, отримавши шокову терапію, хоч по осені і звітували про зростання, але в новий рік йдуть в мінусі. Мабуть, тільки майбутні новорічні свята зігрівають душу звичними промінчиками надії.
Ангела Меркель, канцлер ФРН: “Зима буде важкою, але вона закінчиться. І зараз, коли ми так чекаємо Різдва і Нового року, я бажаю собі і всім, щоб ми стояли один за одного!”.