Євросоюз примушує Україну продавати деревину

Євросоюз примушує Україну продавати деревину

Євросоюз примушує Україну відновити продаж лісу-кругляка. Влада у 2015 році ввела заборону на вивезення необробленої деревини. Тепер арбітражна група визнала то рішення незаконним. В ЄС очікують скасування мораторію, інакше погрожують переглядом угоди про асоціацію. При цьому з України в Європу і зараз імпортується більше деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу. Мораторій на вивезення усієї необробленої деревини Україна ввела в 2015 році.

Тоді законодавці доповнили мораторій 2005 року, який забороняв експорт 10 цінних порід дерева. Це рішення посварило Київ з Європою. ЄС спочатку намагався домогтися скасування заборони на консультаціях з київськими чиновниками, але домовитися сторонам не вдалося.

У січні 2020 року запитом ЄС в Швейцарії була створена міжнародна арбітражна група. Брюссель запустив такий механізм вирішення спору по двосторонньому торговельної угоди вперше в своїй історії. Через пандемії коронавируса перший онлайн-засідання групи відбулося лише у вересні.

13 грудня арбітраж виніс вердикт: Київ повинен скасувати заборону на експорт. У рішенні підкреслюється, що підстав для мораторію немає ні в угоді про асоціацію України з ЄС, ні в Генеральній угоді з тарифів і торгівлі. У свою чергу, в Єврокомісії наголосили, що підтримують українські проекти з охорони навколишнього середовища та державного управління лісами. «Але заборона на експорт не відповідає цим законним цілям», – стверджується в заяві.

Заступник міністра розвитку економіки України Тарас Качка визнав, що Києву тепер доведеться скорегувати законодавство. «Нам ще належить вирішити, чи знімати заборону повністю або просто передбачити, що по відношенню до ЄС буде діяти особливий режим», – сказав він. За словами Качки, арбітраж виступив проти України, через те, що автори мораторію «занадто активно писали про преференції національним виробникам, а не про захист лісу».

Українські ліси стрімко рідіють. За останні 15 років в країні вирубали 800 тис. га, що дорівнює площі цілого регіону – Чернівецькій області. Середньорічні обсяги постійно зростають. У 2016 році збитки від діяльності лісових браконьєрів склав 200 млн гривень, в 2019 році – вже 1 млрд гривень.

За даними британської неурядової організації Earthsight, з України в країни ЄС експортує більше незаконної деревини, ніж з будь-якої іншої країни світу, і більше, ніж з країн Латинської Америки, Африки і Південно-Східної Азії, разом узятих. Згідно з дослідженням, від 67% до 78% всіх рубок на Україні є незаконними.

Поділитись