“Газпром” знову відмовляється відновлювати транзит через Польщу

“Газпром” знову відмовляється відновлювати транзит через Польщу

Постачання російського газу через “Ямал-Європу” на польській ділянці газопроводу почали поступово скорочуватися ще з 17 грудня, коли “Газпром” відмовився купувати додаткові потужності на суботу. На ранок все ж таки з’ясувалося, що газ по трубах пішов, але задіялося лише 6% потужності газопроводу. Це стало початком призупинення транзиту російського палива через Білорусь до Польщі. За кілька днів обсяги транспортування газу скоротилися з 31,4 млн. кубометрів до нуля. З понеділка, 20 грудня, російська сторона не бронює потужності “Ямал-Європи” – з 21 грудня фізичний потік палива йде у реверсному напрямку з Німеччини до Польщі.

Після рішення “Газпрому” ціни на європейському ринку на газ оновили історичний рекорд, перевищивши $2100 за тисячу кубометрів. Аж до неділі, 26 грудня, компанія жодного разу не викупила потужності на аукціоні.

У Європі звинувачують російську сторону в рекордному зростанні цін на пальне, у “Газпромі” ж заявляють, що викуповують потужності відповідно до заявок споживачів, наголошуючи, що готові постачати додаткові обсяги газу в рамках довгострокових контрактів.

У той же час “Нафтогаз” подав скаргу на російську газову компанію до Єврокомісії через “зловживання домінуючим становищем на європейському ринку палива”, зажадавши змусити “Газпром” збільшити обсяги палива, в тому числі – через українську магістраль. До слова, в Європі обурення української сторони викликали подив – у перші в історії в ЄК поскаржилися з питання, яке ніяк не пов’язане з політикою Євросоюзу, а зачіпає ринкові взаємини.

Американське видання Bloomberg зазначило, що в Росії перестали постачати газ через Білорусь до Європи через банальну причину – споживачі не готові платити ринкову ціну за пальне.

На щорічній прес-конференції Володимир Путін висловився про ситуацію з постачанням палива по “Ямал-Європі” та звинуваченнями на адресу “Газпрому” про маніпуляції на енергетичному ринку. За словами президента, європейці брешуть і “тінь на тин наводять”, коли роблять подібні заяви. У свою чергу, він порадив Євросоюзу уважніше придивитися до діяльності Києва. Глава Росії не виключає, що газ, що поставляється російською трубою, обхідними шляхами йде на Україну – саме це могло призвести до зростання цін на паливо.

В українському “Операторі ДМСУ” у відповідь на слова Путіна вказали, що не імпортують газ із Польщі чи Словаччини – майже весь обсяг імпорту йде з боку Угорщини.

На січень “Газпром” зарезервував менше ніж 25 відсотків запропонованих для транзиту територією Польщі потужностей. Додаткові постачання через Україну не плануються. Офіційного підтвердження, що заявки зробив російський експортер немає, однак подібною пропозицією останні місяці користувалися лише в “Газпромі”.

Поділитись