«Газпром» повідомив Кишинів про можливе зупинення газопостачання в країні

«Газпром» повідомив Кишинів про можливе зупинення газопостачання в країні

«Газпром» повідомив Кишинів про можливе зупинення газопостачання через 48 годин. За словами представника російської компанії, 22 листопада «Молдовагаз» мав сплатити 100% платежу за новою домовленістю, але цього не сталося. У молдавській компанії запевнили, що вирішать питання в найкоротший термін — глава «Молдовагазу» вже запросив багатомільйонну позику в уряду республіки. Глава компанії “Молдовагаз” Вадим Чебан заявив, що звернувся до уряду, щоб взяти позику для оплати газу за контрактом із “Газпромом”.

“Висловлюємо впевненість, що за підтримки органів державної влади Молдови в найкоротші терміни це питання буде вирішено”, – йдеться у повідомленні компанії.

У «Молдовагазі» пояснили невиконання зобов’язань у строк дефіцитом платіжного балансу у жовтні. Це, у свою чергу, пов’язане із зростанням закупівельної ціни на природний газ майже у вісім разів — із $126,70 за тисячу кубометрів у першому кварталі року до $800,62 за тисячу кубометрів у жовтні.

Раніше офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов заявив, що компанія повідомила офіційний Кишинів про можливе припинення постачання через дві доби. Причиною цього рішення він назвав відсутність стовідсоткової оплати за поточним контрактом, повідомляє НТВ.

«Черговий термін поточних платежів – сьогодні… Платіж немає. У зв’язку з цим «Газпром» відповідно до контракту повідомив молдавську сторону, що через 48 годин постачання газу до Молдови буде зупинено», — сказав Купріянов.

Він додав, що “Газпром” вкрай розчарований невиконанням своїх контрактних зобов’язань Кишиневом. Російський холдинг раніше пішов назустріч молдавській стороні, погодившись на менш вигідні умови. Це рішення було пов’язане з бажанням зберегти для Молдови можливості виплати її боргу. Також було враховано позицію президента Росії: у Володимира Путіна молдавське керівництво просило сприяння у газовому питанні.

«Маючи на увазі складну, дуже складну ситуацію в економічному та фінансовому становищі Молдови <…> було ухвалено рішення підписати контракт практично на умовах молдавської сторони, але з важливим і важливим пунктом: Молдова вчасно здійснює 100% поточних платежів за газ», — зазначив також Купріянов.

Заступник гендиректора Фонду національної енергетичної безпеки Олексій Гривач, у свою чергу, заявив, що «Газпром» ефективно захищає свої інтереси, погрожуючи перекрити газ.

«Це, по суті, єдиний та найефективніший спосіб захисту інтересів. Молдова… була на межі енергетичної кризи перед опалювальним сезоном. При цьому не думаю, що зараз йдеться про великі гроші в масштабах російського експорту газу, оскільки Молдова — дрібний покупець», — повідомив Гривач.

Домовленість про постачання російського газу, що діяла з 2008 року, була оновлена ​​«Газпромом» та «Молдовагазом» у жовтні – строком на п’ять років. Протягом п’яти років також має бути погашена заборгованість молдавської компанії, 2022 року заплановано її аудит.

За даними російської корпорації, зараз молдавські споживачі заборгували близько $433 млн, з урахуванням пені загальна сума становить $709 млн. Це так званий історичний борг. У жовтні Молдова відмовлялася визнавати цю заборгованість, про що заявила прем’єр-міністр країни Наталія Гаврилиця.

«Це дуже великий борг, який ми не визнаємо, ми не вважаємо, що він має бути частиною переговорів щодо газового контракту. Це тема для окремої розмови, вона має обговорюватися в іншому контексті», — наголошувала політик.

Історичний борг Молдови перед Росією накопичувався з 1994 року, у 2020 році він становив за приблизними оцінками $7,5 млрд. За словами голови правління «Молдовагазу» Вадима Чебана, понад $7 млрд «Газпрому» винні жителі Придністров’я — споживачі з лівого берега Дністра «систем» не платять», а Кишинів ці борги не визнає, бо не контролює територію ПМР.

“Газпром” володіє 50% акцій (понад 6,6 млн акцій) “Молдовагазу”. Агентство державної власності при міністерстві економіки Республіки Молдова – 35,33% (4,7 млн ​​акцій), Державний комітет з управління майном Придністров’я – 13,44% (1,79 млн акцій), решту пакетів акцій розподілено в частках менше 5%.

У жовтні Молдова платила за газ ринкову ціну – $790 за тисячу кубометрів, $200 у середньорічному значенні. 2020-го за такий же обсяг республіка віддавала в середньому по $148.

Після непростих переговорів «Газпром» погодився 29 жовтня продовжити газовий контракт за формулою, запропонованою Молдовою. Ціна тисячі кубометрів вважається виходячи з формули ціноутворення з прив’язкою до нафтопродуктового кошика та спотових цін на газ на європейському ринку. До того ж молдавські газові оператори можуть закуповувати паливо в інших компаній. За підсумками переговорів із російською стороною віце-прем’єр Андрій Спину заявляв, що нова ціна на газ у листопаді становитиме $450 за тисячу кубометрів і залежатиме від стану справ на ринку.

Кілька днів тому президент Молдови Майя Санду заявила, що укласти новий контракт із «Газпромом» влада країни змусила зростання цін на світовому ринку.

“Якби ціни на газ у світі не були такими високими, не було б тиску на уряд, не було б поспіху з підписанням контракту”, – сказала політик.

У країні діє режим надзвичайного стану через ситуацію в енергетиці, Комісія з надзвичайних ситуацій зобов’язала Національне агентство з регулювання енергетики терміново затвердити тариф на газ — з 1 листопада він зріс у два рази, до $536 за тисячу кубометрів.

Поділитись