Вперше зафіксовано унікальний космічний вибух

Вчені Університету штату Флорида (США) вперше зафіксували незвичайну наднову LSQ14fmg, яка володіє унікальними властивостями: вона повільно розгорається і б’є рекорди яскравості серед найновіших свого класу.

Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі The Astrophysical Journal.

Дослідники проаналізували дані, отримані за допомогою телескопів в Чилі та Іспанії. Виявилося, що наднова типу Ia (вибух білого карлика) змусила навколишній її космічний матеріал випускати сильне випромінювання, яке вказує на радіоактивний розпад нікелю і освіту окису вуглецю. Це дозволило фахівцям припустити, що вони спостерігали вибух зірки, яка відноситься до асимптотичної гілки гігантів (Asymptotic giant branch, AGB), які перетворюються в планетарну туманність.

Вибух був викликаний злиттям ядра гіганта AGB і білого карлика, що обертається навколо нього. Центральна зірка втрачала значну кількість маси через зоряного вітру, перш ніж втрата маси раптово припинилася, і утворилося кільце з зоряної речовини, часто спостерігається в планетарних туманностях. Ударна хвиля від наднової зіткнулася з кільцем, що призвело до повільного підвищення яскравості.

За словами вчених, ними було отримано перше переконливий доказ того, що наднова типу Ia може вибухнути в системі зірок-гігантів, які перебувають на шляху перетворення в планетарні туманності, що є важливим кроком в розумінні походження наднових цього класу.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...