Ветеринари пояснили загибель сотень тварин в Ботсвані

Ветеринари пояснили загибель сотень тварин в Ботсвані

У департаменті дикої природи і національних парків Ботсвани нарешті поставили крапку в гучній справі про загибель декількох сотень слонів навесні і влітку цього року.

Первісна версія про причетність браконьєрів виявилася невірною, як і припущення про те, що тварини померли після зараження сибірською виразкою. Лише через кілька місяців роботи вчені прийшли до висновку про те, що слони в дельті річки Окаванго загинули від нейротоксинів, які виділяють ціанобактерії – синьо-зелені водорості.

Більше 300 слонів, які загинули в період з квітня по липень цього року в Ботсвані, стали жертвами ціанобактерій – синьо-зелених водоростей, «окупували» ставки, до яких тварини приходили на водопій. Такий висновок вчених, розбиралися в причинах і обставинах масового мору цих гігантських тварин, днями озвучив головний ветеринар департаменту дикої природи і національних парків Ботсвани Ммаді Рубен.

Про ситуацію з масовою загибеллю слонів стало відомо навесні цього року – тіла тварин були помічені на матеріалах аерофотозйомки території знаменитого національного заповідника Окаванго на півночі країни. Спочатку в знищенні тварин запідозрили браконьєрів, проте ця версія при першому ж детальному розгляді виявилася помилковою – бивні, за якими полюють зловмисники, виявилися незайманими.

Припущення про те, що тварини померли від наслідків зараження сибірською виразкою (подібні випадки в ряді районів Ботсвани, де збудники цієї хвороби присутні в ґрунті, в минулому вже бували), не підтвердилися. Була спростована і версія про отруєння – умисне, за участю браконьєрів, або ж випадковому – наприклад, в результаті попадання в організм пестицидів, які використовують фермери. Смерть тварин від голоду або спраги також виключили.

В районі виявлення трупів тварин паркові рейнджери і вчені взяли проби тканин померлих слонів, а також ґрунту і води. За результатами лабораторних досліджень було встановлено, що причиною загибелі велетнів савани стали ціанобактерії – синьо-зелені водорості, а точніше – що виділяються ними нейротоксини.

Ціанобактерії живуть в теплій стоячій воді і, очевидно, були присутні саме в тих ставках, куди слони приходили на водопій. Свою роль, як вважають дослідники, зіграло і глобальне потепління – при підвищенні температури води бактерії розмножуються швидше. Для країн півдня Африки проблема глобальної зміни клімату стоїть гостріше, ніж для інших регіонів світу, – за оцінками вчених, середня температура там підвищується в два рази швидше, ніж в середньому на планеті.

Проблема раптової смерті слонів виявилася не унікальною для Ботсвани: два десятка тварин загинули в сусідній Зімбабве. На початку вересня в районі національного парку Хуендж на заході країни виявили трупи 22 молодих слонів. Більшість померли на досить обмеженій території – в лісі Пандамасуе, між парком і водоспадом Вікторія. Бивні при цьому у них не було вилучено, так що браконьєрство як причина їх загибелі виключається. Немає і доказів того, що падіж викликаний наслідками сибірської виразки, спалахи якої були відзначені серед диких копитних і домашньої худоби на півдні Африки. Можливо, те, що сталося пов’язано з отруєнням природними токсинами, забрудненою водою або ж невідомою бактеріальною інфекцією.

Поділитись