Уламки важкої ракети «Чанчжен-5B» можуть впасти в населених районах Землі

Уламки важкої ракети «Чанчжен-5B», що запустила модуль китайської станції, можуть впасти в населених районах Землі.

Експерти давно говорили про загрозу з боку китайських носіїв, які неконтрольовано падають на Землю. Поки ніяких заходів щодо зниження небезпеки не прийнято.

Запуск в середу першого модуля «Тяньхе» китайської орбітальної станції може відгукнутися непередбачуваними наслідками на Землі — крім модуля на орбіті залишилася центральна частина ракети, яка повільно втрачає висоту і повинна впасти на Землю. Точне місце падіння передбачити поки не можливо.

Запуск важкої ракети «Чанчжен-5B» відбувся з космодрому «Веньчан» на острові Хайнань. Це найпотужніша в даний час китайська ракета-носій з 10 двигунами, що працюють на рідкому водні і гасі. «Чанчжен-5B» — варіант важкої ракети «Чанчжен-5», спеціально розроблений для доставки на орбіту важких елементів китайської космічної станції, це лише другий в історії запуск ракети в такій потужній конфігурації.

Довжина запущеного модуля «Тяньхе» — близько 16,6 метрів, максимальний діаметр — близько 4,2 метра, стартова вага — приблизно 22,5 тонни. Це найбільший і найважчий космічний апарат, коли-небудь побудований в Китаї. Модуль відокремився від центральної ступені ракети на 492 секунді польоту і вийшов на задану орбіту.

«Однак ця щабель зараз знаходиться на орбіті і швидше за все зробить неконтрольований сход протягом наступних декількох днів — тижнів у міру зростаючого гальмуючого впливу атмосфери. Якщо так, вона стане одним з найбільших космічних уламків, які вчинили неконтрольований спуск, і може впасти на населені райони» , — пише галузеве видання SpaceNews.

Перші ступені більшості космічних ракет в світі при запуску не досягають космічних швидкостей і, як правило, падають в заздалегідь визначених районах. Так відбуваються запуски, наприклад, російських ракет «Союз» і «Протон».

«Є договір про відповідальність за заподіяння шкоди від космічної діяльності третім особам. У Росії по трасі польоту ракет приймаються спеціальні заходи, навіть пастухів і мисливців проганяють, — пояснив науковий керівник російського Інституту космічної політики Іван Моісеєв. — Китайці славляться тим , що ступені своїх ракет скидають на свої ж села. Таке було неодноразово, в тому числі з людськими жертвами. Імовірність жертв, звичайно, невисока, але вона існує».

Гігантська перший ступінь китайської ракети на початковому етапі запуску працює разом з чотирма рідинними прискорювачами, які надають їй додатковий імпульс, і вона залишається на орбіті.

«Були розмови про те, що ступінь» Чанчжен-5B «повинна зробити активний маневр по сходу з орбіти, але схоже, цього не сталося», — пише оглядач Ендрю Джонс, який спеціалізується на китайській космонавтиці.

На післяполітної прес-конференції керівник проекту «Великий Похід — 5» Ван Цзюе заявив, що при цьому пуску ракети були використані якісь доопрацювання, однак про можливий маневр сходження з орбіти не згадувалося. Наземні радари вже «ведуть» бовтаються на орбіті 30-метрову щабель і привласнили їй позначення 2021-035B.

В даний час вона має швидкість більше семи кілометрів на секунду і обертається по витягнутій орбіті 170 * 372 кілометри.

Ступінь спостерігають в телескопи і астрономи-любителі, вона періодично збільшує яскравість, з чого випливає, що вона обертається і не перебуває під контролем.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Loading...