У Канаді вчені знайшли причину виникнення коронавірусу

Вчені Університету Оттави в Канаді прийшли до висновку, що перехід SARS-CoV-2 від кажанів до людини стався завдяки бродячим собакам, які могли стати проміжними господарями коронавірусу.

Стаття, яка називає одного з головних винуватців пандемії, опублікована в журналі Molecular Biology and Evolution. Дослідники вивчили 1252 повнорозмірних геноми коронавірусів, включаючи предка SARS-CoV-2 і його найближчого родича, коронавірусу кажана BatCoV RaTG13 з 96-процентним збігом всієї сукупності ДНК.

У людей і ссавців є противірусний білок ZAP, який запобігає розмноженню інфекційного агента в клітинах і руйнує його геном. Усередині РНК-геному коронавірусу є дінуклеотиди, що складаються з цитозину і наступного за ним гуаніну. Дінуклеотиди CpG є мішенями для імунної системи, яка знищує інфекцію. ZAP присутній всередині легких людини і у великій кількості виробляється в кістковому мозку і лімфатичних вузлах. Однак ZAP стає неефективним, якщо у вірусі мало CpG.

Виявилося, що і у пращура SARS-CoV-2, і у BatCoV RaTG13 спостерігається найменша кількість CpG-сайтів серед всіх інших споріднених коронавірусів. При цьому BatCoV RaTG13 був виділений ще в 2013 році. В іншому випадку, знання послідовності нуклеотидів у цього вірусу стало б попередженням про потенційну загрозу для людей, оскільки низький рівень CpG означає високу опірність патогену імунній системі.

Собачі коронавіруси, що заражають тканини травної системи, мають такий же рівень CpG, як у SARS-CoV-2 і BatCoV RaTG13. Крім того, для проникнення в клітину коронавірус використовує клітинні рецептори ACE2, в велика кількість зустрічаються в тканинах тонкого кишечника і дванадцятипалої кишки. Це узгоджується з версією, що предок SARS-CoV-2 спочатку інфікував кишечник бродячих собак, що призвело до швидкої еволюції інфекційних агентів і їх проникненню в організм людини. Висока частка людей з COVID-19 також страждають від розладу кишечника.

Згідно з остаточним сценарієм, коронавірус перейшов від кажанів на бездомних собак, які їдять м’ясо кажана. Потім, імовірно сильний відбір проти CpG в геномі вірусної РНК сприяв швидкої еволюції вірусу в кишечнику і призвело до зниження рівня CpG. Це дозволило вірусу піти від ZAP-опосередкованого імунної відповіді людини і стати серйозним людським патогеном.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Load...