З тієї ж серії, що «Новачок»: що відомо про речовину, якою могли отруїти Навального

Олексій Навальний був отруєний, в його аналізах знайшли токсин з групи інгібіторів холінестерази, заявили медики з берлінської клініки «Шаріте».

До класу подібних речовин відносяться військові отрути, дія яких може мати довгострокові наслідки для людини, стверджують опитані Бі-бі-сі експерти. Серед таких отрут, наприклад, «Новачок», яким в Великобританії, за твердженням влади країни, був отруєний колишній співробітник ГРУ Сергій Скрипаль.

З тієї ж серії, що «Новачок». Що відомо про речовину, якою могли отруїти Навального
Канцлер Німеччини Ангела Меркель вже зажадала знайти винних.

Перші результати обстеження опозиціонера Олексія Навального, який з 20 серпня знаходиться в комі, берлінська клініка «Шаріте» озвучила в понеділок, 24 серпня — через два дні після того, як політика переправили до Німеччини. В опублікованому на її сайті заяві говориться, що Навальний був отруєний.

Лікарі в Омську, де Навальний перебував перші дві доби після того, як втратив свідомість на борту летів у Москву літака, від цього діагнозу відмовилися, а СК відмовився порушувати кримінальну справу за відповідною статтею.

«Окремо хочу ще раз це проговорити: то, що у Олексія «токсичне отруєння», сказали мені лікарі швидкої, — прокоментувала в Твіттері прес-секретар Навального Кіра Ярмиш. — Це було не моє припущення. Тобто перший же медик, який побачив Олексія, зробив такий висновок. Усі наступні дні головлікар омської лікарні просто морочив усім голову».

Німецькі лікарі повідомили, що результати клінічних досліджень (їх підтвердили кілька незалежних лабораторій) вказують на отруєння речовиною з групи інгібіторів холінестерази. Конкретну речовину лікарі поки не визначили.

Уже після публікації заяви «Шаріте» головний токсиколог Омської області та Сибірського федерального округу Олександр Саба повідомив, що Іхе (інгібітори холінестерази) в ході обстеження Навального виявлені не були: «При надходженні в стаціонар у Олексія Навального проводилися дослідження на широкий спектр наркотичних, синтетичних речовин, псіходілетиків і лікарських речовин, в т. ч. інгібіторів холінестерази. Результат негативний».

Навальний залишається в штучній комі, його лікують препаратом атропін. Гострою загрози життю опозиціонера зараз немає, але довгострокові наслідки отруєння, особливо в області нервової системи, не виключені, додали в «Шаріте».

Бі-бі-сі попросила експертів розповісти про те, що ми знаємо про інгібітори холінестерази.

Що таке інгібітори холінестерази

Михайло Фремдерман, реаніматолог лікарні Хайфи (до 2014 року — завідувач реанімаційним відділенням лікарні 26 Санкт-Петербурга) пояснив Бі-бі-сі, що «Іхе — це група фосфорно-органічних речовин, які блокують передачу імпульсів через нервову систему».

«Ми користуємося аналогами цих речовин в клінічній діяльності, тому що ці інгібітори використовуються в анестезії, щоб відновлювати м’язову блокаду після операції. Спочатку вводимо препарати які розслаблюють м’язи, а в кінці, як один з варіантів, вводяться ці інгібітори», — розповів Бі -бі-сі Костянтин Балонов, завідувач відділом періопераційної медицини в відділенні анестезіології та реанімації в клініці Tufts Medical Center в США.

Іхе, в тому числі, використовують для лікування хвороби Альцгеймера або як добрива, додав він.

Співробітник одного з профільних факультетів МДУ, кандидат медичних наук (попросив про анонімність через чутливість теми), пояснив Бі-бі-сі, що клас Іхе можна умовно поділити на дві групи: «Є речовини, які обмежено, але використовуються в терапевтичних цілях — очній практиці, хірургії. А є бойові отруйні речовини. Це військові отрути, дуже токсичні. Викликають, в тому числі, і летальний результат в залежності від дозування». Речовини цієї групи синтезують штучно, вони можуть мати як твердий, так і рідкий вид, уточнив експерт.

«Препарат, яким отруїли Навального, з тієї ж групи, що і бойові речовини, які використовуються дуже давно — від газу «Зарін «, який розпорошувала в токійському метро секта «Аум Сінрікьо», до «Новачка», — сказав Фремдерман. — Можна зробити висновок, що це усвідомлене отруєння — використання проти людини речовини з арсеналу бойової токсикології».

Про те, що знайдена у Навального речовина — це препарат «з тієї ж серії абсолютно», що і «Новачок», говорить і Балонов: «Це препарати з групи, які використовувалися як бойові отруйні речовини, щоб вбивати людей на війні».

«Новачок» — це сімейство отруйних речовин нервово-паралітичної дії. Подібний токсин, за даними уряду Великобританії, використовувався для замаху на вбивство колишнього офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його дочки Юлії, яке відбулося в березні 2018 року в Солсбері. Британська влада заявляла, що, за їхніми даними, «Новачок» застосували співробітники російських спецслужб. Російська влада це заперечувала.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...