Венеціанська комісія направила інспекцію в Україну

Венеціанська комісія направила інспекцію в Україну

Делегація Венеціанської комісії прибула на Україну: експерти мають намір з’ясувати, яким чином проходить впровадження положень закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Україна в 2017 році вже опинялася в полі зору Венеціанської комісії, яка закликала Київ переглянути частину положень закону «Про освіту». У комісії тоді прийшли до висновку, що закон може обмежувати права національних меншин, і рекомендували внести в нього поправки, щоб уникнути можливої ​​дискримінації російськомовного населення. На думку експертів, ситуація не покращилася, і Венеціанська комісія зафіксує це в нових рекомендаціях. Однак Київ навряд чи стане їм слідувати, вважають політологи.

Як повідомляється на сайті МЗС, делегацію прийняв заступник міністра закордонних справ Василь Боднар. Раніше анонс візиту був опублікований на сайті комісії.

“Делегація Венеціанської комісії відвідає Київ в рамках підготовки попереднього ув’язнення по імплементації закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, – йдеться на сайті організації.

Експерти комісії мають намір поспілкуватися як з представниками влади і парламентських партій, так і з представниками громадянського суспільства. Підготовлений за підсумками поїздки проект висновку буде включений до порядку денного пленарного засідання в грудні. Причому висновок щодо мовного закону було раніше запрошено главою моніторингового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Роджером Гейлом (на фото).

Нагадаємо, Європейська комісія за демократію через право була створена при Раді Європи в 1990 році, її друга назва – Венеціанська комісія, за місцем проведення сесій. Комісія є консультативним органом, її основний напрямок роботи – аналіз нормативних актів країн-учасниць, які зачіпають питання конституційного права, демократії, а також прав меншин. Висновки комісії широко використовуються ПАРЄ як відображення «європейських стандартів» в області демократії.

Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, впровадження якого має намір зараз розглянути комісія, був прийнятий Радою 25 квітня 2019 року. В середині травня документ підписав тодішній президент Петро Порошенко.

Згідно з положеннями документа, який набув чинності 16 липня 2019 року, державна мова повинна використовуватися у всіх сферах суспільного життя. Так, нею зобов’язаний користуватися кожен, хто працює в держорганах, а будь-яку документацію необхідно перекладати на українську мову.

Поділитись