В Україні скоротилося число прихильників будь-яких компромісів заради миру на Донбасі

В Україні скоротилося число прихильників будь-яких компромісів заради миру на Донбасі

В Україні скорочується число прихильників досягнення миру на Донбасі шляхом будь-яких компромісів.

Про це свідчать дані соціологічного опитування “Шляхи досягнення миру на Донбасі: суспільні настрої, очікування, застереження”, які сьогодні були представлені в Києві.

“Ми постійно в даних дослідженнях ставимо питання – чи вважаєте ви, що заради миру потрібно йти на компроміс з Росією і керівниками самопроголошених ДНР і ЛНР”? Звичайно, люди хочуть миру. І думка, що мир на Донбасі можна встановити тільки з позиції сили зараз розділяють лише 16%. Це стабільний результат – 16-17% з травня 2016 року. Решта вважають, що проблему можна вирішити мирним шляхом. Однак погоджуватися на світ при будь-яких компромісів зараз згодні лише 14%. Це істотно менше, ніж раніше – в травні 2016 року таких респондентів було 22,5%, в червні цього року – 20%. Тобто мир за всяку ціну люди не хочуть”, – прокоментувала директор Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Відповідаючи на поставлене запитання відповіді респондентів розподілилися наступним чином:

14% вважають, що заради миру варто погоджуватися на будь-які компроміси;
58,5% вважають, що заради миру варто погоджуватися на компроміси, але не на всі.

Позиція “йти на компроміси, але не на всі” переважає у всіх регіонах:

захід України – 57%;
центр – 53%;
південь – 60%;
схід – 67%.

На будь-які компроміси більш схильні йти жителі південної частини країни (24%) і східної (18%). Ії значно менше прихильників даної позиції в центральних (10%) і західних (13%) регіонах. Зате на заході (29%) і в центрі (20%) у порівнянні з іншими регіонами більше тих, хто думають, що світ на Донбасі можна встановитися тільки з позиції сили – коли одна зі сторін переможе.

Як і раніше громадяни України вважають неприйнятними більшість компромісів, на яких наполягає Росія, з посиланням на Мінські домовленості. Найменш прийнятними є:

проведення виборів на умовах Л/ДНР» (неприйнятно для 66% і тільки для 16% – прийнятно);
амністія всім учасникам бойових дій проти українських військ (63% проти 19%);
формування силових органів ОРДЛО тільки з місцевих представників (56% проти 21%).

Більшою готовністю йти на ті чи інші компроміси відрізняються південь і схід:

41% (південь) і 53,5% (схід) вважають прийнятним закріплення в Конституції «особливого статусу» ОРДЛО;
Для близько 60% жителів цих регіонів прийнятно погодитися на нейтральний і позаблоковий статус України;
надання російській мові статусу державної прийнятно для 51,5% на півдні і 70% на сході;
64-67% громадян в обох регіонах готові на відновлення торгівлі з непідконтрольними територіями.

Більшість українців вважають, що найбільш ефективними заходами для досягнення миру є відновлення нормального життя на звільнених територіях (32%) і міжнародний тиск на Росію (також 32%). Ще 15% вважають ефективним надання самопроголошеним ДНР і ЛНР особливого статусу в межах України. Важливо, що близько 22% респондентів вагалися з відповіддю на це питання.

Близько половини українців вважають, що досягти миру на Донбасі можна шляхом міжнародного дипломатичного тиску на Росію, посилення режиму санкцій на якісно вищому рівні, застосування міжнародних правових механізмів (29%) і через зміцнення економічної і військової могутності Української держави (21%) . Такі думки більше поділяють на заході (43% і 27% відповідно) і в центрі (30% і 27% відповідно).

У східному ж регіоні 53% вважають, що досягти миру на Донбасі можна шляхом переговорів з місцевими політиками, визнаючи ДНР і ЛНР як легітимні державні утворення (24%), і шляхом переговорів з Москвою, погоджуючись на автономію Донбасу і забуваючи про Крим (29%).

Поділитись