У США заборонили звільняти з роботи за гомосексуальність

У США заборонили звільняти з роботи за гомосексуальність

Шість проти трьох – з такою перевагою голосів Верховний суд Сполучених Штатів прийняв знакове для представників сексуальних меншин, а, можливо, і для країни в цілому рішення.

Згідно з постановою ВС, відтепер звільнення співробітника через його гендерної ідентичності або сексуальної орієнтації є незаконним.

“Історичне, знакове і поворотне” – ось лише деякі епітети, яких удостоїлося прийняте Верховним судом США рішення. Згідно з судовим актом ВС, звільнення з роботи через сексуальну орієнтацію або гендерної ідентичності відтепер буде незаконним. На підтримку цієї норми проголосували шестеро з дев’яти членів ВС. Примітно, що «за» виступили в тому числі двоє суддів, які, як вважається, дотримуються консервативних позицій – це призначений вже при адміністрації республіканці Дональда Трампа Ніл Горсач і суддя з 15 річним досвідом на пост голови суду Джон Робертс.

Приводом для розгляду стали три прецеденту зі звільненням двох геїв і трансгендерів, які дійшли до Верховного суду. Всі троє позбулися роботи після того, як наймачі дізналися про особливості їхнього особистого життя. Звільнені намагалися апелювати, посилаючись на прийнятий в 1964 році закон про захист цивільних прав, а точніше – на главу VII цього акту, згідно з якою роботодавець не має права на дискримінацію своїх співробітників за ознаками статі, раси, кольору шкіри, національного походження або релігійних переконань. У судах нижчих інстанцій позивачам відмовляли, посилаючись на те, що в прийнятому більш ніж півстоліття тому законі будь-яких посилань до таких понять, як «сексуальна орієнтація» або «гендерна ідентичність», не міститься.

У будь-якому випадку, рішення ВС стало справжньою історичною перемогою для американських лібералів. По суті втілюється частина одного з ключових американських слоганів – клятви вірності прапору США, де є слова про «справедливості для всіх». «Це базове право людини повинно було бути розширено десятиліття назад, проте тривала затримка не повинна применшувати значення того, що це сталося зараз, – пише Rolling Stone. – Це перемога для представників ЛГБТ і всіх американців, яких хвилюють питання справедливості і неупередженості ». Ці принципи, на тлі расових заворушень в США з явним соціальним підтекстом, для країни зараз звучать максимально злободенно.

Цілком ймовірно, що рішення суду позначиться і на президентських виборах. Консервативні виборці можуть відчути себе ошуканими через те, що навіть висунутий Трампом суддя Горсач підтримав відверто ліберальне рішення, що йде врозріз з традиційними християнськими цінностями. «Для релігійних консерваторів, які і так вже розчаровані тим, що голосували за нього, отримати такий ляпас – це просто удар по ентузіазму і впевненості в його здатності підбирати надійних суддів», – зазначає, наприклад, Ендрю Уокер, професор Південної баптистської теологічної семінарії.

Проте, несумісність належності до консервативних кіл і ліберальних поглядів на пов’язані з ЛГБТ теми, яка ще буквально кілька років тому здавалася очевидною, зараз починає виглядати штучної. Судячи з опитування CBS News, проведеного ще до рішення Верховного суду, в цілому 82% американців (в тому числі 71% республіканців) висловлювалися за захист прав гомосексуалів на роботі; три чверті респондентів визнали, що в суспільстві все ще існує дискримінація геїв, лесбіянок і бісексуалів.

Поділитись